10 Ekim Katliamında yaşamını yitirenler tüm ülkede anıldı: “10 Ekim’i unutma, unutturma”

“Barış” taleplerini dile getirmek için binlerce insanın bir araya geldiği Ankara Garı’ndaki Emek ve Demokrasi Mitingi’nde, IŞİD’in canlı bombayla katlettiği 103 kişinin yaşamını yitirmesinin üzerinden bugün tam 3 yıl geçti. Suçlular hala yakalanmazken bugün Türkiye’ nin birçok yerinde barış talebi yinelendi.

10 Ekim Katliamı’nda katledilenler İstanbul, Kadıköy Rıhtım’da anıldı. Üniversite öğrencileri alana “Katillerden hesabı gençlik soracak” sloganlarıyla girerken binlerce yurttaş “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı.

Anma sırasında katliamda yaşamını yitiren 103 barış güvercininin isimleri tek tek okundu. Ardından Emek ve Dayanışma Koordinasyonu basın bildirisini okudu ve barış talebi tekrar yinelendi.

Polis ise sloganlar atılırken anonslarıyla kalabalığa müdahalede bulundu.

Gündüz ise İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsünde bulunan Ana Kapı önünde üniversite öğrencileri tarafından bir anma gerçekleşti.

Gündoğdu Marşı’nı söyleyen gençler  10 Ekim’in hesabı sorularacak” dedi.

 

Edirne’de anma

Edirne’de ise Emek ve Demokrasi Örgütleri 10 Ekim katliamını anmak üzere Saraçlar Caddesi’nde bir araya geldi.

Katliamı unutturmama sözü verilerek basın açıklaması okundu. Ardından ise Tianka Sanat Derneği tarafından katliamda yaşamını kaydedenler için bir tiyatro oyunu oynandı.