11. Gününde Cem Bialetti işçilerinin direnişi devam ediyor – Vedat Örüç

Kocaeli’de bulunan Cem Bialetti fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçilerin 6 Mayısta başlattıkları grev devam ediyor.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan ve mutfak eşyaları üreten, Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Cem Bialetti fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçilerin başlattıkları grev 11. gününde devam ediyor.

Sendikanın 4 lira 40 kuruş zam istemesine karşılık patron sadece 1 lira 60 kuruş zam önerisinde bulunmuştu. Yaklaşık 100 işçiyi ilgilendiren görüşmelerde, anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler ve sendika grev kararı almıştı. 6 Mayısta işçiler grev pankartını asarak greve başladı.

Gazetemize konuşan Grev Sözcüsü Hasan ŞAHİN; “işverenle beş defa toplantı yaptık. Toplantıda bütün sosyal haklarımızın karşılanması ve %40’lık bir zam talebinde bulunduk  ama işveren fabrikanın bu dönemde sıkıntıda olduğunu ve sadece 350 TL’lik bir zam verebileceğini söyledi, bu da taleplerimizi karşılamıyor diye biz de anayasal hakkımızı grev olarak neticelendirdik” diyerek “haklarımız karşılanana kadar mücadelemizi devam ettirmekte kararlıyız” dedi