2017 iş cinayetleri raporu yayınlandı: 2 bin 6 işçi yaşamını yitirdi

İSİG, 2017’de yaşanan iş cinayetleri raporunu yayınladı. Rapora göre en çok iş cinayeti İstanbul’da yaşandı, 2017 boyunca 2 bin 6 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, hazırladığı iş cinayetleri raporunda 2017 yılında 2 bin 6 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İSİG raporuna göre en çok iş cinayetinin yaşandığı il İstanbul oldu. İş cinayetlerinin sebepleri arasında kaza, göçük ve düşme sayıldı. 2017 yılında iş cinayetlerinin en büyük sebebi yüzde 22 oranla trafik ve servis kazası olarak açıklandı.

Ayrıca 2017 yılı boyunca yaşanan iş cinayetlerinde 60 çocuk ve 88 göçmen yaşamını yitirdi.

İş cinayetlerinde yaşamını yitiren 2 bin 6 işçiden 18’i 14 yaş ve altında iken; 461 işçi de 51 yaşının üstünde.

İSİG Meclisi: İşçi sınıfı bu şartlarda çalıştırılırsa ölüm kaçınılmazdır

İSİG Meclisi, raporun devamında şu ifadeleri kullandı:

“Hangi savaşta bu kadar arkadaşımızı kaybediyoruz? Tehlikeli işlerde çalışanlar -ki ilk akla gelen maden işçileri- ailesiyle vedalaşmadan işe çıkamıyor. Peki, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidar, bürokrasi, patronlar ve onların aklı ne diyor? Kaza, kader, fıtrat, güvensiz davranış, eğitimsizlik vs. Bizler ise bu anlayışa Hayır diyoruz: Bu cinayetlerin nedeni neoliberal düzenin ucuz ve güvencesiz istihdam politikaları ve sermaye birikim stratejisidir. İşçi sınıfı bu şartlarda çalıştırılırsa ölüm kaçınılmazdır!”

İSİG raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.