26. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Valilik yasağına rağmen gerçekleşecek: “Karar bizlere yöneltilen nefretin bir parçasıdır”

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası 25 Haziran’da atölyeler ve panellerle başladı. Bugün İstanbul Onur Haftası’nı sona erdirecek Onur Yürüyüşü, Valilik kararıyla yasaklandı.

25 Haziran – 1 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenen İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın bu yılki teması “sınır” oldu. “Kimliklerimizin, yönelimlerimizin, varoluş biçimlerimizin sınırlandırılmasını kabul etmediğimizi söylüyoruz. Bizi kamusal alandan tecrit edenlere karşı, bizi sıkıştırdıkları alanlardan çıkarak bir araya geliyoruz” diyen Onur Haftası Komitesi, yasaklara rağmen bugün saat 18.00’da haftanın kapanışını yapacak Onur Yürüyüşü’ne katılma çağrısında bulundu.

Onur Haftası Komitesi konuyla ilgili bir açıklama yayımlayarak “İstanbul Valiliği son iki yıldır Ramazan’a denk gelmeyen ve bu yıl hiçbir tehdit almamış yürüyüşümüzü yasaklayarak gösterdiği gerekçelerin sadece birer bahane olduğunu ve aslında Valilik kararının bizlere yöneltilen nefretin bir parçası olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır” dedi.

Komite, yürüyüşün planlandığı gibi 1 Temmuz Pazar günü düzenleneceğini duyurdu.

Bu yıl Onur Haftası’nda neler yaşandı?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Onur Haftası birçok panel, atölye, film gösterimleri ve gün sonunda gerçekleşen partilerle rengarenk geçti. Bunların yanı sıra geçtiğimiz yıl 2017 Trans Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan, polis şiddetine ve tacize maruz kalan aktivistlerin yargılandığı dava ile nefret cinayetinde yaşamını yitiren Ahmet Yıldız davasının duruşması da Onur Haftası’na denk geldi. Duruşmalar 28 Haziran Perşembe günü Çağlayan ve Kartal Adliyelerinde kalabalık şekilde izlendi.

Hafta boyunca “Feminist savunma yöntemleri”, “DJ’lik atölyesi”, “Video Aktivizm”, “Hukuki Özsavunma”, “duvar boyama”, “Queer Zumba”, “speed dating”, “Vegan gökkuşağı pastası” gibi başlıklarla çeşitli atölyeler yapıldı. Panellerde  LGBTİ mülteciler, cezaevindeki LGBTİ’ler, kampüste LGBTİ’ler, cinsiyet geçiş sürecinde kısırlaştırılma şartının kaldırılması, onarım terapisine karşı olumlayıcı terapi, zorunlu askerlik için pembe teskere, LGBTİ’lerin sağlık alanında maruz kaldığı fobik tavırlar ve özel sağlık ihtiyaçları, edebiyatta LGBTİ, çok aşklılık ve metreslik gibi konular tartışıldı.

Geleneksel olarak yapılan ve homofobik, bifobik ve transfobiklere verilen “Hormonlu Domates LGBTİ+ Fobi Ödülleri Töreni”nin bu yılki kazananları ise son zamanlarda çeşitli söylemleri ve eylemleriyle gündeme gelen Hilal Cebeci, Prof. Dr. Doğan Azezli, Seda Akgül ve Hakan Ural, Atilla Dorsay, Donald Trump, Rüzgar Erkoçlar, seks işçileri ve eşcinsellerden kan almayı reddeden Kızılay ve Ankara Valiliği oldu.

27 Haziran Çarşamba günü ise Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde toplu olarak, ücretsiz ve anonim HIV testi yaptırıldı. Şişli ve Beşiktaş Belediyelerinde hafta içi her gün ücretsiz ve anonim HIV testi imkânı sağlanıyor.