3. Havalimanı inşaatı işçilerinin eyleminde ikinci gün: Yüzlerce işçi gözaltına alındı

Dün sabah saatlerinde 3. Havalimanı inşaatında işçilerin, kötü çalışma koşulları sebebiyle başlattığı eylem gece geç saatlere kadar sürdü. Polis ve jandarmanın barikat kurduğu şantiyede, yaklaşık 600 işçi kaldıkları koğuşların kapıları kırılarak sabaha karşı gözaltına alındı.

3. Havalimanı inşaatının başladığı günden itibaren şantiyede iş cinayetlerinin ve iş kazalarının sürekli yaşanması, işçilerin kötü ve ağır şartlarda çalışması dün gece yine bir eylemi başlattı. En son yaşanan servis kazasında 17 işçinin yaralanması sonucu isyan eden inşaat işçileri, dün sabah saatlerinde daha iyi koşullarda çalışmak için ayağa kalktı.

Gün boyu süren eylemlerde polis ve jandarma inşaat alanında barikat kurdu. İçeriye kimsenin alınmadığı eylem alanında jandarmanın toma ve gaz bombası ile müdahalesi sonucu kamp bölgesine geri çekilen işçiler, aralarında oluşturdukları komite ile taleplerini belirledi. Akşam saatlerinde İGA yetkilisi ve 2 kaymakamın geldiği bir heyetle işçiler bir görüşme gerçekleştirdi.

Taleplerini söyleyen işçiler, direnişi devam ettirme kararı aldı. Sonucu işçilere aktaran komite, bugün için iş bırakma eylemi gerçekleştirmeye ve komiteyi genişletmeye karar verdi.

Sabaha karşı saat 03.00 sıralarında jandarma, işçilerin kaldığı koğuşları basarak ellerindeki listeye göre yüzlerce işçiyi gözaltına aldı. Aralarında İnşaat-İş Sendikası yöneticilerinden Uğur Karadaş, Özkan Özkanlı, Yunus Özgür ve Deniz Gider’in de olduğu 600’e yakın işçi gözaltına alındı. İşçiler, Arnavutköy Jandarma Karakolu’na götürüldü.

Sabah saatlerinde HDP milletvekillerinin de bulunduğu alana gelen Dev-Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut ise bir açıklama yaptı. Bulut “Gece yarısı koğuş kapıları kırılarak arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bugün arkadaşlarımız zorla, baskıyla çalıştırıyorlar ama bu uzun sürmez” dedi.

Gözaltındaki bazı işçilerden haber alınamazken inşaat alanında hala polis ve jandarmanın barikatlarla bekleyişi sürüyor, içeriye kimse alınmıyor.

İnşaat-İş Sendikası ve Dev-Yapı-İş Sendikası bir çağrı yayımlayarak herkesi, bu akşam saat 19.00’da Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda yapacakları basın açıklamasına davet etti.