3. havalimanı inşaatında kölelik koşulları artarak devam ediyor | Pano odasında patlama: Bir işçi yoğun bakıma alındı

Erdoğan’ın isteği üzerine açılışı 29 Ekim’e yetiştirilmeye çalışılan 3. havalimanında dün gece, bir pano odasında yaşanan patlama sonucunda işçiler yaralandı.

Kötü ve ağır çalışma koşullarının bitmek bilmediği 3. havalimanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarı üzerine, havalimanının açılışı 29 Ekim’e yetiştirilmeye çalışılıyor.

Ancak işçiler üzerinde artan baskılar, çalışma koşullarının da giderek kötüleşmesini beraberinde getirdi.

İnşaatta çalışan bir işçinin İnşaat-İş Sendikası’na bildirdiğine göre, dün gece saat 22:30 civarında bir patlama gerçekleşti. Otopark CP4 bölgesinde bir pano odasının patlamasıyla yangın çıktı ve iki taşeron işçi yaralandı. Bir kişi yoğun bakıma alınırken diğer işçinin ise kolunda ve yüzünde yanıklsr oluştu.

Ne olmuştu? 

3. havalimanında kölelik koşullarında çalışan işçiler, 14 Eylül günü kitlesel bir eylem başlatmışlardı. Ancak çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen ve işverenin yapmakla yükümlü olduğu sorumluluklarını listeleyerek talep oluşturan işçilere polis ve jandarma saldırmıştı. Gece yarısı koğuşların kapısı kırılarak ve darp edilerek yaklaşık 400 işçi ve sendika yöneticisi gözaltına alınmıştı.

Tarihteki en büyük işçi gözaltılarından biri olan bu olayın sonucunda aralarında sendika yöneticileri ve yetkililerinin de olduğu toplam 36 kişi çeşitli bahanelerle tutuklandı.

Eylemler üzerine havalimanının işletmecisi IGA, 29 Ekim’de açılması planlanan 3. havalimanı açılışının Aralık 2018’e çekildiğini açıkladı. Fakat bu açıklamanın hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, IGA’nın açıklamasını görmezden gelerek 3. havalimanı açılışının 29 Ekim’de gerçekleştirileceğini tekrar ilan etti.