3. Havalimanında işçiler eylem başlattı, jandarma işçilere gazla müdahale etti

3. Havalimanında çalışan işçiler bu sabah kötü çalışma koşulları sebebiyle eylem yaptı, jandarma gazla saldırdı.

İstanbul’daki 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları sebebiyle bu sabah eylem başlattı. Yağmur altında uzun süre servis bekleyen işçiler, inşaat süresince yaşanan kötü çalışma koşulları ve iş cinayetlerinin ardından aetık koşulların iyileştirilmesini istiyorlar.

29 Ekim’e yetiştirilmesi planlandığı için her geçen gün daha da zorlaşan koşullara karşılık işçiler bu sabah servislerin geçmesine izin vermeyerek eylemlerine başladı.

Cumhuriyet’e konuşan bir işçi, her gün iki kişinin öldüğünü iddia ederek şöyle dedi; “Her gün iki ölü çıkıyor. Her gün yaralı arkadaşlarımız var. Şişli Etfal’de yatıyor bir tane arkadaşımız. Bize yoğun bakımda olduğu söylendi fakat bilgi alamıyoruz” dedi.

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ali Öztutan, eylem yapan işçilere hoparlörlerden jandarmanın ‘eylem yapanlara cezai işlem uygulanacak’ şeklinde anons yaptığını, ardından işçilerin ise hoparlörün kablosunu keserek yanıt verdiğini söyledi.

“Yaptığınız eylem kanunsuzdur, dağılın” diyerek eylemin bitirilmesini isteyen jandarma, işçilere gazla müdahale etti. İşçilerin eylemi sürüyor.