78 yaşında ve hasta olmasına rağmen cezaevinde tutulan Sise Bingöl için imza kampanyası başlatıldı

78 yaşındaki hasta tutuklu Sise Bingöl’ün serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

4 Ekim’de Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne ailesine dahi haber verilmeden sevk edilen 78 yaşındaki Sis Bingöl, sevk edildiği ring aracıyla 3 gün yolculuk etmenin sonucunda hastalandı. Sağlık sorunlarının giderek ağırlaşması ve cezaevi koşullarının da 78 yaşındaki Sise Nine’yi daha kötü etkilemesiyle durumunun ciddi boyutlara vardığı öğrenildi. Bu sebeple Sise Nine için denetimli serbestlik uygulanarak serbest bırakılması talep edildi.

Sise Bingöl için başlatılan ve Adalet Bakanlığını muhatap alan imza kampanyasının açıklaması ile şu şekilde:

78 yaşındaki Sise Bingöl serbest bırakılsın! 

2016 yılında Muş’un  Varto ilçesine bağlı Badan Köyü’nde gözaltına alınarak tutuklanan 78 yaşındaki Sise Bingöl’ün sağlık durumu giderek kötüleşiyor.  “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” gerekçesiyle Erzurum Bölge İstinaf mahkemesinin 4 yıl 2 ay hapis cezasını onamasının ardından Sise Bingöl’ün tekrar tutuklandı. Sise, ilk önce Muş E Tipi ardından Tarsus T Tipi Kadın Hapishanesi’ne sürgün edildi.

Kalp, tansiyon, akciğer rahatsızlıkları bulunan 78 yaşındaki Sise Bingöl, ilerlemiş yaşına rağmen hak ihlallerinin yoğun olarak yaşandığı cezaevinde tutuluyor. Tutuklanmadan kısa bir süre önce kalp krizi geçiren Sise Bingöl’ün sağlık durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Kalp, akciğer hastalığının yanı sıra dişleri de kırılan Sise Bingöl’e koğuştaki arkadaşları bakıyor. Aile ise “Artık o dört duvara dayanması çok zor. Lütfen herkes bu çığlığımızı duysun” diyerek duyarlılık çağrısında bulundu.  Sise Bingöl için denetimli serbestlik uygulansın.

Hiçbir canlının yaşam hakkı engellenemez. Bir imzanızla bir insanı özgürleştirebilirsiniz. Destek vererek, hasta tutsakların sesi olalım…