8 Mart’ta darp edilen kadınlar suç duyurusunda bulundu

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kartal’daki bir mekanın sahibi ve çalışanları tarafından sözlü ve fiziki şiddete uğrayan dokuz kadın İHD’de basın açıklaması yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde konser izlemek için gittikleri Kartal’daki Beyrut Nostalji isimli mekanda, mekan sahibi ve çalışanların sözlü ve fiziki şiddetine maruz kalan dokuz kadın, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul şube binasında basın toplantısı düzenledi.

Açıklama öncesi konuşan İHD sekreteri Leman Yurtsever, konuya ilişkin “kasten yaralama”, “hakaret” ve “tehdit” suçlarıyla suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Kadınların darp raporu aldıklarını aktaran Yurtsever, mekanın kamera kayıtlarının incelenmesi için savcılığa başvuru yapıldığını da söyledi.

“Sözlü taciz fiziki saldırıya dönüştü”

Şiddete maruz bırakılanlardan Ezgi Toptaş’ın okuduğu basın açıklamasında, Feminist Gece Yürüyüşü’nün ardından konser etkinliği nedeniyle Beyrut Nostalji’ye gittikleri ve akabinde yaşananlar şöyle anlatıldı:

“Ellerinde bulunan femina bayrağıyla içeri giremeyecekleri söylenen arkadaşlarımız bayrağı kapatıp mekana girmiştir. Ardından başta işletme müdüresi, garsonlar, işletme sahibi ve onun bir kadın arkadaşı tarafından başlayan baskı ve psikolojik şiddet sözlü tacize dönüşmüştür.

“Arkadaşlarımızın kendilerini savunmasıyla başlayan sözlü tartışmalar tüm iyi niyetlerine rağmen bir arkadaşımızın merdivenlerden itilmesiyle fiziki saldırılara dönüşmüş; mekan personeli tarafından bıçakla üstlerine yürünmüş, tekme, tokat ve yumrukla darp edilmişlerdir.

Mekandan açıklama: “Erkeklerin fiillerinden kaynaklanmadı”

İlgili mekan olaydan üç gün sonra şu açıklamayı paylaştı:

”Olayın kendisi hiçbir biçimde karakterli bir sorun olmadı, erkeklerin fiillerinden kaynaklanmadı, zaman içinde sürekli ‘kadının kadına şiddeti ve kullandığı sıfatlar üzerinden’ ortaya çıktı, şekillendi ve nihai sonuca ulaştı.

”Ne kadının kadına kötü sözler söylemesini, ne kadının kadına fiili saldırısını ne de erkeklerin bu olaylara şu ya da bu şekilde müdahale etmesini, kısaca ‘hak etti’ ama söylemiyle şiddetin ve sözlü saldırının meşrulaştırılmasından yanayız.”*

Toptaş: Açıklamaları en hafif ifadeyle izansızlıktır

Mekanın açıklamasını yalanlama üzerine kurduğunu ancak bir itiraf niteliğinde olduğunu belirten Toptaş, “Şiddet uygulanmadığı iddiasını kamera kayıtlarını paylaşarak kanıtlasınlar” dedi:

“Mekanın açıklamalarının devamında darp edilen kadınlarla onlara şiddet uygulayan işletme arasında rekabet olduğu, kadın arkadaşlarımızın ilgili mekana ticari kaygı gözeterek sorun çıkartma maksatlı geldiğini iddia edilmektedir.

“Kadınlar her gün koca, baba, abi kısacası erkek şiddetine uğrayıp öldürülürken kamuoyuna böyle bir açıklama yapmak en hafif ifadeyle izansızlıktır.

“Yaşamın her alanında var olacağız”

“Biz kadınlar dün olduğu gibi bugün de yaşamın her alanında korkmadan, çekinmeden, sinmeden kendi kimliğimizle var olacağız.

“Arkadaşlarımıza dönük saldırıya karşı hakkımızı hukuki yollarla arayacağımızı, kadınlara dönük her türlü şiddeti kız kardeşlik bilinci ve direnciyle aşacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kaynak: Bianet – Tansu Pişkin