9. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri başlıyor

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), 5-8 Aralık 2018 tarihleri arasında İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi ile ortaklaşa olarak “İnsan Hakları Belgesel Film Günleri”nin dokuzuncusunu gerçekleştirecek.

İzmir’de düzenlenecek olan 9. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, İnsan Hakları Haftasında, 5-8 Aralık tarihleri arasında yapılacak.

9. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde bu yıl “10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önündegeçekleşen katliamı; öldürme kültürünü;Taliban sonrası Afganistan’da ahlaki suçların kadınları cendereye almak için nasıl kullanıldığını; Êzidilerin maruz kaldığı ayrımcılıkları; bir edebiyat çınarı Yaşar Kemal’in yaşamını; yurtsuz kalma ile yerleşik olma arasındaki sürtüşmeyi; savaş sonrası hayata tutunma ve başa etme çabalarını; gelinlik işçisi kadınları; Dilovası’nda plansız sanayileşmenin yol açtığı tahribatı; Suriyeli eşcinsel mültecileri; ağır koşullarda çalışmak zorunda kalan tekstil işçilerini; 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları öncesinde Rio de Janeiro’da evlerinden zorla tahliye edilenlerin direnişlerini; plastik atıkları ayrıştıran ve geri dönüştüren Çinli çocuk işçileri; İran’da halktan gizlenen faili meçhul cinayetleri; ‘İmeceden mevsimlik işçiye’ bir köyün kapitalizmle imtihanını; gözaltında zorla kaybedilen çocuklarını arama mücadelesi sürdüren anneleri anlatan” filmler yayınlanacak.

İnsan hakları ihlallerini işleyen belgesel filmlerin yayınlanacağı dört günde seyirci ayrıca yönetmenlerle de tanışabilecek.

9. İnsan Hakları Film Günleri’nin programına ve içeriğine dair bilgi için tıklayınız