AB’den ABD’nin gümrük vergisi atağına cevap: AB’nin çıkarlarını savunacağız

ABD Başkanı Donald Trump, fikrini değiştirmesine yönelik onca çağrıya rağmen, ülkesinin en yakın müttefiklerini yüksek gümrük vergileriyle vurdu. Bunun üzerine ilk olarak Fransa’dan sonrasında da Avrupa ülkelerinden tepkiler yağdı.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika’ya karşı çelik ve alüminyum ithalatında yüksek gümrük vergilerinin bu geceyarısından itibaren yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Ross, bundan böyle AB, Kanada ve Meksika’dan ithal edilen çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 vergi uygulanacağını belirtti.

Ross’un açıklamasından sonra ilk açıklamayı ise Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire yaptı. Maire, açıklamasında ABD’nin gümrük vergilerinin ‘haksız’ ve ‘tehlikeli’ olduğunu belirterek ”En büyük ticaret ortakları olan AB ile ticaret ihtilafına girmek isteyip istememek tümüyle ABD’li yetkililere kalmış” dedi.

Merkel’den ABD’nin açıklaması öncesi “ABd’ye AB olarak birlikte cevap vereceğiz” demişti

Fransa’nın açıklaması sonrasında açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ”Trump’ın Önce Amerika’sına tek bir yanıtımız olabilir, o da ‘birleşik Avrupa’dır” diyerek ABD açıklaması öncesinde konuşma yapan Merkel’in sözlerini bir anlamda tekrar etti. Merkel ise konuşmasında, AB’nin ABD’ye akıllı, kararlı ve hep birlikte yanıt vereceğini dile getirdi. Merkel, ABD’nin ek gümrük vergisinin Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarıyla örtüşmediğine işaret etmişti.

AB Komisyonu: Uluslararası ticaret hukukuna tam uyarak AB’nin çıkarlarını savunacağız

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker de ”Dünya ticareti için kötü bir gün” tepkisini gösterdi.

ABD’nin ilave vergilerini ‘tümüyle kabul edilemez’ diye niteleyen Juncker, ”AB, bunun haksızlık olduğuna ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğuna inanıyor. Bu açık ve basit bir şekilde korumacı politikadır. ABD, bize DTÖ’de kendisine dava açmak ve Amerikan mamüllerine ilave vergi getirmekten başka çare bırakmıyor. Uluslararası ticaret hukukuna tam uyarak AB’nin çıkarlarını savunacağız” dedi.

TRUMP: TİCARET SAVAŞLARI İYİDİR

Daha önce Trump yüksek ek gümrük vergisi kararına gelen tepkiler üzerine AB ve diğer bazı ülkeler için 1 Haziran’a dek bir aylık muafiyet süresi tanımıştı. Bu geceyarısı sürenin dolması öncesinde muafiyetin uzatılmayacağı netleşti.

Trump’ın kararı karşısında ticaret savaşı uyarısı yapmış olan Alman hükümeti kendisinden ”Ticaret savaşları iyidir ve kazanması kolaydır” yanıtını almıştı.

Kaynak: Sputniknews