ABD’li yetkili: Saldırı uzun süreli olacak

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı basın açıklamasında Suriye’yi vurma emri verdiğini duyurdu. Reuters haber ajansının aktardığına göre Şam’ın doğusunda birçok patlama sesi duyuldu.

Cumhuriyet’in haberine göre; Birleşmiş Milletler’e bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)’nün ‘kimyasal silah saldırısı’ iddialarını araştırmak üzere Suriye’ye varmasından önce ABD’nin Suriye’ye saldırdığı bildirildi. Suriye’nin Doğu Guta kentinde kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump’ın kısa süre içinde ABD’nin Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına ilişkin Suriye’nin vurulması emrini verdiğini açıkladı.

Trump yaptığı açıklamada İngiltere ve Fransa ile birlikte aldıkları karar doğrultusunda Suriye kimyasal silah kullanımını durdurana kadar müdahalede bulunacaklarını söyledi. Ayrıca Suriye’ye destek veren Rusya ve İran’a da uyarıda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Fransa ve İngiltere’nin, Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu.

Trump sözlerini “Bugün Fransa, İngiltere ve ABD haklı bir şekilde bu vahşete ve barbarlığa karşı güçlerini birleştirdi. Bugün askerlerimize sesleniyorum, tanrı onların yanında olsun. Dua ediyoruz ki ABD’yi korusun.” diyerek bitirdi.

Şam’da patlama sesleri

Reuters Şam’ın doğusundan birçok patlama sesi geldiğini duyurdu.

CNN televizyonuna açılama yapan ABD’li yetkili Suriye’ye saldırının Esad’ın kimyasal silah kullanımını bırakacağı zamana kadar uzun süreli olacağını duyurdu.

Pentagon’dan ilk açıklama

Pentagon’dan saldırıya ilişkin açıklama yapan Bakan Mattis “Geçtiğimiz yıl kimyasal silah saldırısına cevaben ABD olarak bu silahların kullanıldığı üssü hedef almıştık. Bugün de Trump harekete geçme kararını dünyaya duyurdu. ABD Fransa ve İngiltere olarak Suriye’nin kimyasal silah depolarını vurma kararı aldık. Bu harekat Suriye rejimine yöneliktir ve sivili can kaybı olmaması için çaba gösteriyoruz. Esad’a daha önceki müdahalemizde alması gereken dersi almamıştır. Kimyasal silahların kullanılmasının yasaklanması bağlamında ülkelere Esad rejimini kınama çağrısında bulunuyoruz” dedi.

‘İncirlik kullanıldı’

CNN’e göre Suriye’ye yönelik emperyalist saldırıda İncirlik Üssü de kullanılıyor.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, saldırıların yapıldığı kentleri açıkladı: Şam ve Humus. ABD Savunma Bakanı James Mattis, CNN’in “Saldırı günler sürecek” iddiasını yalanladı. Saldırının tek seferlik olduğunu söyledi. Mattis’e göre saldırının devam edip etmeyeceği Esad’ın tavrına bağlı olacak.

Amerika Savunma Bakanı: “Saldırılar bitti ve belirlediğimiz tüm hedefleri vurduk. Hiç kaybımız yok. Sonraki saldırılara dair elimizde plan yok. Saldırılar bitti. Kimyasal silahların kullanıldığı noktaları vurduk.”

Pentagon yetkilileri vurulan Suriye’de vurulan 3 hedefi açıkladı:

♦Şam’da bir bilimsel araştırma merkezi
♦’Humus’un batısında kimyasal silah depo tesisi’
♦Humus yakınlarında kimyasal silah ekipmanı deposu ve önemli bir emir komuta merkezi’

Rusya’nın ABD Büyükelçisi: Suriye’ye saldırı sonuçsuz kalmayacak

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, ABD öncülüğünde Suriye’ye yönelik gerçekleştirilen saldırıların ‘sonuçsuz kalmayacağını’ söyledi. Antonov, “En kötü endişelerimiz gerçekleşti. Uyarılarımız dikkate alınmadı. Önceden tasarlanan senaryo uygulanıyor. Bu gibi eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyardık. Bu sonuçların tüm sorumluluğu Washington, Londra ve Paris’e aittir. Rusya Devlet Başkanının tahkir edilmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: “Operasyonu doğru buluyoruz”

İstanbul Fatih’te AKP’nin 6. Olağan Kongresi’nde konuşan Tayyip Erdoğan, Suriye’ye yönelik üçlü saldırıyı doğru bulduklarını söyledi.

Erdoğan şöyle konuştu:

Bu sabah erken saatlerde Amerika, İngiltere ve Fransa tarafından füze ve uçaklarla, rejim hedeflerine yönelik sınırlı olduğu açıklanan bir operasyon yapıldı. O yüzden bu gece de uykusuz geçti zaten. Hep bunu takip ettik. Rejimin, daha öncede çeşitli defalar yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Bu bakımdan yapılan operasyonu doğru buluyoruz.

Pentagon: Üç hedefe 105 füze atıldı, operasyonun amacı rejim değişikliği değil

ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakanlık Sözcüsü Dana White “Bu operasyon ABD’nin politikasında bir değişiklik olduğu anlamına gelmiyor. Suriye’de rejimi değiştirme çabası da değil” dedi.