ABD’li yetkili: Türkiye kendi askeri gücü yerine haydutları, eşkıyayı kullandı

Menbiç’te, Kürtlerin ve ABD’nin belli noktalardan geri çekilmesinin ardından, kente Rus askeri güçleri ile Suriye yönetimine bağlı ordu güçleri yerleşmeye başladı. 

ABD askerlerinin bölgeden ayrılma, Suriye askerlerinin ise giriş yapma görüntüleri sosyal medyada yayınlanırken, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG), Arbaena ve Aley köylerinde kontrolü yeniden sağladığı iddia edildi.

Rojava Network’te yer alan iddialara göre, SDG güçleri bu köy ve civarındaki baskıyı arttırıyor.

CNN Ulusal Güvenlik muhabiri Ryan Brown ise, bir ABD yetkilisinin, “Türkiye, düzenli askeri birliklerini kullanabilirdi… Bunun yerine, çeteleri, eşkıyayı kullanmayı seçti” sözlerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Brown şunları yazdı:

“Üst düzey ABD yetkilisi, Türkiye’nin Suriye işgali için bel bağladığı güçlerle ilgili, ‘Türk düzenli askeri birliklerini kullanabilirdiler… Bunun yerine, yeryüzünden silinip yok edilmesi gereken çeteleri, eşkıyayı kullandılar’ dedi.”

Paylaşımlarda şu ifadeler dikkat çekti:

“Suriye ordu güçleri, Türk destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) teröristlerinin Tel Temir ekseninden sökülüp atılması için SDG güçlerini destekliyor.”

Bir başka paylaşımda ise, Kanada Dışişleri Bakanı’nın, Kanada’nın Türkiye’ye Kuzey Suriye’deki saldırganlığından dolayı silah ihracatını durdurduğu ve yasakladığı açıklamasına yer verildi.

Yine bir ABD yetkilisinin, ‘Türkiye, Türk askeri birliklerini kullanmalıydı. Bunun yerine, yer yüzünden silinip süpürülmesi gereken haydutları, çeteleri ve yasadışı unsurları kullanmayı seçti’ ifadelerine değinildi.

Bilgi akışında, Kürt gerilla grubu HPG’nin, ‘Türk ordusunun Rojava’ya başlattığı saldırılara karşılık olarak, sekiz Türk askerine 14 Ekim’de Hakurk’ta suikast düzenlendi’ iddialarına yer verildi.

Son olarak, İspanya’nın da Türkiye’ye silah satışını askıya aldığı bilgisi geçildi.

Kaynak AHVAL