Abdulmehdi’den ‘geriye dönüş’ çağrısı

Irak Başbakanı Abdulmehdi, göstericilerin taleplerinin anlaşıldığını ancak hükümetin elinde sihirli bir değnek bulunmadığını söyleyerek “Bizler bugün devletle devletsizlik tercihi arasındayız” dedi.

Başkent Bağdat ve birçok vilayette günlerdir süren yoğun protestoların ardından Başbakan Adil Abdulmehdi, Irak resmi televizyonunda konuşma yaptı.

Abdulmehdi, göstericilere ümitsizlik söylemlerinde bulunanlara, geriye dönüş ve toplumun militarize olması çağrısı yapnlara kulak asmamaları çağrısında bulundu.

Gösteriler sırasında kurumlardaki yangınların birçok soru işareti taşıdığını söyleyen Abdulmehdi, şunları söyledi:

“Bazıları gösterilerin barışçıl olmaktan çıkartılmasında başarılı oldu. Taşınan bazı pankartlar ve sloganlar bazılarının gösterileri kullanma ve yok etme gayretlerini ortaya çıkardı. Gösterilerin tırmandırılması artık zarara ve kayıplara yol açmaya başladı.”

Abdulmehdi, gösterici gençlere ve güvenlik güçlerine teşekkürlerini ileterek tüm vilayetlerde hayatın normale dönmesi ve hukukun üstünlüğüne saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

“SİHİRLİ ÇÖZÜMLERE SAHİP DEĞİLİZ”

“Bu aşamada şahsen ben işin sorumluluğunu yükleniyorum” diyen Abdulmehdi, parlamentodan müdahalelerden ve siyasi kotalardan uzak olarak bakanlıklarda revizyon yapma yetkisi istediğini belirterek, “Sorunların giderilmesi için hükümetin elinde sihirli çözümler yok, hayallerin bir yıl içinde gerçekleşmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

Başbakan, cinai bir suç işlememiş olan gözaltındaki göstericilerin serbest bırakılacağını, güvenlik güçlerinin şiddet kullanımına ilişkin komisyonlar kurularak inceleme başlatılacağını duyurdu.

“İşsizliği biz üretmedik, yıkılmış altyapı bize miras geldi” şeklinde konuşan Abdulmehdi, geçen günlerde yolsuzlukla suçlanan bin memuru yargıya sevk ettiklerini söyledi.

Göstericilere hitaben Abdulmehdi, “Siyasi realiteden hoşnutsuzluğunuz anlayışla karşılanıyor ve gerekçeleri var. İyileştirme ve yolsuzlukla mücadele talepleriniz bize ulaştı. Bundan sonra gücümüzün yettiği her şey için bizi hesaba çekin, ancak sihirli çözümlere sahip değiliz” diye konuştu.

PROTESTO GÖSTERİLERİ

Irak’ın başkenti Bağdat ile güneydeki bazı illerde “işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen gösterilerde biri polis 28 kişi öldü, bin 177 kişi yaralandı.

 

Dün gerçekleşen Irak ulusal güvenlik toplantısında Bağdat, Nasırıye, Amare, Necef ve Babil’de sabah 05.00’ten başlamak üzere sokağa çıkma yasağı duyuruldu.

Reuters haber ajansı, Bağdat’taki Yeşil Bölge’de akşam saatlerinde silah seslerinin geldiğini bildirdi ve Irak Savunma Bakanlığı tarafından ülkenin güney kentlerine takviye askeri güç gönderildi.

Öte yandan, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty), gösterilere güvenlik güçleri tarafından sert müdahalede bulunulmasını eleştirirken, halkın gösteri hakkını kullanmasına engel olunmaması çağrısında bulundu.

İRAN’DAN IRAK’A SEYAHAT UYARISI

Bunun yanı sıra, İran Dışişleri Bakanlığı, Irak’taki gösteriler nedeniyle vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu.

İran Dışişleri tarafından yapılan açıklamada, Irak’taki dini lider ve partilerin yaşanan krizi son erdirmek için çaba sarf etmesi gerektiğine vurgu yapıldı.