Adalet Arayan İşçi Aileleri adliyede basın açıklaması gerçekleştirdi

Adalet Arayan İşçi Aileleri, Davutpaşa Patlaması ve Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangını davalarının duruşmalarını takip etmek için Bakırköy Adliyesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Bugün Adalet Arayan İşçi Aileleri, 20’si işçi olmak üzere 21 kişinin hayatını kaybettiği Davutpaşa Patlaması ve 11 işçinin yanarak hayatını kaybettiği Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangını davalarının takibi için Bakırköy Adliyesi önünde bir araya geldi ve bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Davutpaşa Patlaması ve Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınında yaşananların ve yargılama sürecinin anlatıldığı basın açıklamasında adalet talebi tekrar dile getirildi. İşte açıklama metni;

31 Ocak 2008’de Davutpaşa’da meydana gelen patlama ve yangın nedeniyle 20 işçi hayatını kaybetti. 130 insanımız yaralandı. Mahkeme 6,5 yıl süren yargılamasını 14 Temmuz 2014’te tamamladı. Zeytinburnu Belediyesi yetkilileri ve bina sahiplerine çeşitli cezalar verildi. Yargıtay, mahkeme kararını bozdu. Hem de sonuçları cezasızlık anlamına gelecek şekilde. Bugünki duruşmada mahkemenin verdiği kararda direnmesini talep edeceğiz.

11 Mart 2012’de Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında çalışan işçiler, işverenlerce naylon çadırda kalmaya zorlandılar. Kanunen yasak olmasına ve inşaat kurul toplantılarında yapılan risk tespitlerine rağmen bu insanlık dışı uygulamadan vazgeçmediler. Acil çıkış kapısı dahi olmayan çadırlarda yangın çıktı; 11 canımız hayatını kaybetti. 6 yıl boyunca tek talebimiz, bu vahşetin sorumlularının tümünün tespit edilmesi, yargılanması ve en ağır şekilde cezalandırılması oldu. Bütün yargılama süreçlerini takip ettik; davaya müdahil olarak elimizden geleni yaptık. 9 Temmuz 2015’te Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. 11 işçinin hayatını kaybetmesinin gerçek sorumluları olan ECE Gayrimenkul, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat, Miratek ve kamu idareleri belgeler, tanık ifadeleri ve iddianameye rağmen sorumsuz bulundu. Firma sahipleri yargılanmadı, sadece firma çalışanları yargılandı. Aileler olarak bu karar itiraz ettik. Yargıtay, mahkeme kararını bozdu. Yargılanması gereken sorumluların akıbetini öğreneceğiz.

Yıllardır denetim görevini yapmayan idareciler de, daha fazla para kazanmak gayesiyle işçilerin hayat haklarını görmezden gelen işverenler de yargılanmalı dedik. Tüm sorumlular hem kaybettiğimiz canlar hem de ekmeği için çalışan işçilerin çalışırken ölmemesi için caydırıcı cezalara çarptırılmalı dedik.

Patrona villa, işçiye naylon çadırı reva görüp işçiler çadırda yaşasın diyenler yargılansın dedik. Adalet arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz dedik. Tüm sorumlular yargılanana kadar adalet aramaya, davalarımızı takip etmeye devam edeceğiz.

Her ayın ilk pazar günü saat 13.00’te İstanbul Galatasaray Meydanı’nda tutmaya başladığımız VİCDAN ve ADALET Nöbeti’ne devam ediyoruz. Galatasaray Meydanı’nın yasaklanmasını kabul etmiyoruz. İş cinayetleri son buluncaya kadar Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni tutmaya devam edeceğiz. 28 Nisan’ın başka ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesi talebimizi yineliyoruz.

Bizler aileler olarak bir araya gelip sürdürdüğümüz adalet mücadelesinde, bizlerle dayanışma gösteren bütün kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz. Gözünüz, kulağınız, varlığınız, vicdanınız bizimle olsun.

İş kazası değil, cinayet!

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ