Afrikalı Türk Yalçın Yanık HDP’den aday adayı

Türkiye’de yaşayan siyahi yurttaşların bir araya gelerek kurduğu Afro-Türkler Derneği’nin yöneticisi Yalçın Yanık, seçimlerde alacakları tavrı açıklayarak HDP’den aday aday olduğunu belirtti ve “Afrikalı bir Türk olarak milletvekili aday adayı oldum. Barışa ve demokrasiye inanmış, duyarlı olan herkesi HDP’de siyaset yapamaya çağıyorum.” ifadelerini kullandı.

Muhabir Sedat Sur’un haberine göre, işçi sınıfının yanında siyaset yapıp, sınıfın uğradığı haksızlıkları dile getirmek istediklerini belirten Yalçın, “Biz zaman zaman atletizm, futbol, güreş vb. spor alanlarında kendimizi ifade ettik. Ama politik alanda bir temsiliyetimiz yok. Politik temsiliyet çok önemli. Azınlıkların kültürünün anayasa güvencesi altına alınması için bizim aktif olarak politika yapmamız gerekiyor. Baktığınız zaman bizler tarım alanında çalışan emekçileriz. Beyaz ya da siyah tüm nesilleri ortaya çıkaran işçi sınıfı haksızlığa uğruyor. Bunun yanında siyaset yapıp, bu haksızlığı anlatmalıyız.” dedi.

“Çağrılarımıza HDP’li vekiller dışında hiç bir vekil cevap vermedi”

Siyasette araç olarak partileri kullanmanın gereğine vurgu yapan Yalçın, “Bize uygun partiler içerisinde yer almalıyız. Çünkü ben bir insanım. İnsani değerleri yaşatmak için daha demokrat, katılımcı, evrensel değerleri içerisinde bulunduran partinin içerisinde olmalıyım. Ben kendimi böyle ifade ediyorum. Klasik partilerde şimdiye kadar hangi parti işçiler, emekçiler, yoksullar ve ezilenler için aktif olarak yaşam koşullarını düzeltmek adına bir şey yapmış? Ben 60 yaşına geldim, hiç görmedim. Çağrılarımıza HDP’li vekiller dışında hiç bir partinin vekilleri kulak asmadı. HDP’li vekiller defalarca yanımıza geldi. Örneğin güvencesiz işçiler için imza kampanyası başlatmıştık. 10 bin imza topladık ve Sabahat Tuncel’e verdik. Bize yanımızda olacak vekiller ve partiler lazım.” ifadelerini kullandı.

“HDP’den aday adayıyım”

Son olarak genel seçimlerde HDP’den milletvekili aday adayı olduğunu belirten Yalçın, ”Ben ezilen, sömürülen ve haksızlığa uğrayan bir insanım. Benim gibi milyonları temsil eden partinin yanında olmam gerekiyor. Bunun için seçimimi HDP’den yana olarak kullandım ve vekil adaylığı için başvuru yaptım. Barışa ve demokrasiye inanmış, duyarlı olan herkesi HDP’de siyaset yapamaya çağıyorum.” dedi.

Kaynak: Özgürüz