Aileler tepkili: Soma Katliamı davasında ‘taksirli’ karar

13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleşen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı davasında 9 Temmuz günü açıklanmayan karar 4 yıl sonunda bugün açıklandı.

2 gün önce ÇHD’nin çağrısı ile karar duruşmasına çağrı yapılmış fakat karar açıklanmayarak bugüne ertelenmişti. Aileler ise bunun üzerine karar duruşmasına kadar mahkeme önünde nöbete başlamışlardı. Bugün gerçekleşen karar duruşması için yine saat 09.00’a çağrı yapılmıştı.

Bugün 09.30 gibi taraf yoklamaları ile başlayan duruşmada 4 yılın sonunda kararlar açıklandı.

Patron Can Gürkan’a taksirle adam öldürmeden 15 yıl hapis cezası verilirken 3 yılda maden ișletme ișinden men edilmesine, tutukluluk halinin devamına karar verildi.
Sanık Ramazan Doğru’nun taksirle öldürme ve yaralama suçunu ișlediğinden 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezanın teșdiden 22.5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Sanık Akın Çelik’in taksirle öldürme ve yaralama suçunu ișlediğinden 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, cezanın teșdiden 22.5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, 6’da 1 oranında indirim yapılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Sanık İsmail Adalı’nın taksirle öldürme ve yaralama suçunu işlediğinden 15 yıl hapis ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22,5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Sanık Ertan Ersoy’un taksirle öldürme ve yaralama suçunu işlediğinden 15 yıl hapis ile cezalandırılmasına, cezanın teşdiden 22,5 yıl hapis ile cezalandırılmasına, altıda bir oranında indirim yapılmasına, tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Kararların ‘taksir’le verilmesi üzerine aileler tepki gösterdi

Kararı duyunca fenalașan madenci aileleri ambulanslara alındı.

Cezaların taksirden verilmesi nedeniyle avukatlar, “Karar heyetinize aittir, biz ailelerin yanındayız” diyerek ailelerin bulunduğu alana geçti. Aileler heyete tepki gösterirken heyet salonu terk etti. Heyetin salonu terk etmesi üzerine Avukat Can Atalay, “O kararı yüzümüze okuyacaklar. Buradayız” dedi.

Ailelerin bir kısmı durușma salonunun dıșına çıkarak “Onlar eşlerimizi öldürdü siz bizi öldürdünüz” diyerek duruma isyan etti.