Akdeniz Belediyesi kayyumundan işten atılan işçilere: ”Bizim için süreç tamamlanmıştır”

Akdeniz Belediyesi’nde kadro beklerken güvenlik soruşturması nedeniyle işlerinden olan işçilerin tekrardan işlerine geri dönmesi için Genel İş Sendikası Mersin Şubesi Başkan ve yönetimi, Akdeniz Belediyesine kayyum olarak atanan Muhittin Pamuk’la görüştü. Dün akşam saatlerinde  gerçekleşen görüşme esnasında Belediye İktisadi Teşekküllere geçişte işlerinden olan  taşeron işçiler, belediye bahçesinde görüşmeden çıkacak sonucu bekledi. Yapılan görüşmenin ardından Pamuk’un, ”Bizim için süreç tamamlanmıştır” ifadesini sarf ettiği öğrenildi.

Kamu ve belediyelerde çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından, Mersin’de 600’den fazla işçi güvenlik soruşturması nedeniyle işinden oldu. Yapılan itirazların ardından MHP’li Büyükşehir ve CHP’li Yenişehir ile Mezitli Belediyeleri’nde işçilerin birçoğu işlerine geri döndü ancak Akdeniz Belediyesi’nden çıkartılan işçilerin bekleyişi devam ediyor.

Akdeniz Belediyesi’nden güvenlik soruşturmasının ardından çeşitli birimlerde çalışan 122 emekçi işinden oldu. 6 işçinin yeniden işe alındığı öğrenilirken, 116 işçi ise hala bekliyor. DİSK Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Kemal Göksoy dün sendika yönetimi ile birlikte Akdeniz Kaymakamı ve belediyeye kayyum olarak atanan Muhittin Pamuk’la bir görüşme gerçekleştirdi. Belediyede görüşme devam ederken işinden olan çalışanlar ise bahçede bekleyişlerini sürdürdü.

Görüşmenin ardından  açıklamalarda bulunan Göksoy, görüşmeden istediklerini alamadıklarını söyledi. Kayyum Pamuk’un “Süreç benim için bitmiştir” dediğini aktaran Göksoy, “Yüzde 2 hükümlü yüzde 3 özürlü kadrosundan boşluk varsa alacağım, diğerleri için ise deyim yerindeyse başlarının çaresine baksın, benim için süreç bitti diyor. Bu söylem aslında Muhittin Pamuk’un söylemi değil. Bu söylem AKP’nin söylemi. Bu söylem iktidarın söylemidir. Bu söylem onları oraya kayyum olarak atayıp görevlendirenlerin söylemidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Turan Dal – Kilikya Haber

Taşerona kadro yok: Kadın işçinin doğumuna günler kala kadro başvurusu gerekçesiz reddedildi