Aladağ davası başladı: Kız çocukları yurt sorunundan dolayı Süleymancıların yurdundaydı

29 Kasım 2016’da yaşanan Aladağ yurt yangını davası  Kozan Adliyesi’nde bugün görülmeye başladı. Aileler “hesabı sorulsun” diye açıklamada bulundu. 7 sanığa 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi var.

29 Kasım 2016’da ‘namahrem’ olduğu gerekçesi ile denetim yapılmaması ve yangın merdiveninin kapalı olması nedeni ile Adana’nın Aladağ ilçesinde bulunan yurtta 12 kişinin yaşamını yitirmiş, 22 kişi de yaralanmıştı. Dava ise 182 gün sonunda bugün başladı. Ailelerin, çeşitli sendikaların ve CHP’nin takipçisi olduğu dava öncesi açıklama yapıldı.

Aileler, ellerinde ölen çocuklarının adları yazılı pankartlarla adliyeye geldi. Sosyal Haklar Derneği üyeleri ile birlikte yürüyen acılı aileler, burada bazı CHP milletvekilleri, belediye başkanları, sendikalar, derneklerin temsilcileri ile buluştu. Avukat Can Atalay topluluğa hitaben yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “Bugün burada kaçak bir yurtta yaşları gereği hiç olmaması gereken, göz göre göre ölüme götürülen kız çocukların davası için buluştuk. Bugün burda, 2007’den beri değil yurt açmak, mevcut kamusal yurtları da kapatma siyaseti sonucunda Aladağ’da İlçe Milli Eğitim Müdürü ve yetkilileri tarafından kız çocuklarının Süleymancılar cemaatinin yurtlarına yönlendirilmesi sonucunda 11 kız çocuğumuzun ölümü nedeniyle buluştuk. Hayatımızda bu kadar  hile, desise bu kadar çirkinlik gördüğümüz, bu kadar örgütlü kötülük gördüğümüzü herkes bilsin.Duruşma salonunda da tek tek izah edeceğiz.”

Kızını yangında kaybeden Zeliha Avcı, “Bu suçluların yakasını öbür dünyada da tutacağız. Devlet cezasını vermezse biz vereceğiz” dedikten sonra ağlamaya başladı.

Ahmet Yetim, “İki kızımdan biri yaralı, birini kaybettim. Bunun için yollara çıktım” diye konuştu.

Katliamda bir çocuğunu kaybeden Teslime Aydoğdu ise şunları söyledi: “Ben Tuba ile Neslihan’ın annesiyim. 2 kızım vardı o kaçak yurtta. Bu dünyada ben, ahrette Allah soracak hesabını onlardan. Hayatımın en kıymetli varlığını gasp edip göz göre göre yaktılar evladımı. Ben bunun sonuna kadar arkasındayım. Çocuğumuzun külünü bile göstermediler bize.”

Duruşma başladığında mahkeme başkanı aileler ve diğer katılanların salona sığmayacağının anlaşıldığını, bu nedenle Ticaret ve Sanayi Odası Salonu’na geçileceğini duyurdu. Sanıklar geniş güvenlik önlemi altında mahkeme salonuna getirildi. 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi ile yargılanan sanıkların kimlik tespiti yapıldıktan sonra savunmalarına geçildi.