Aliağa Gemi Döküm Tesislerindeki hava kirliliğine sessiz kalınıyor

Aliağa Gemi Söküm Tesisleri’nde 31 Mayıs 2006 tarihinde çekilen görüntülerde tesislerin yoğun bir şekilde havayı kirlettiği görülürken ve arkadaki konuşmalarda “Bütün kaçakçılığın döndüğü yerler burası” denmesine rağmen duruma göz yumularak hukuki bir süreç başlatılmıyor.

İzmir Büyük Şehir Belediyesi öncülüğünde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (BMKP kapsamında yapılan “Yerel Gündem 21” toplantılarının sonuncusu ekoloji gündemiyle Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlendi. Ekoloji gündemi ile düzenlenen toplantıda izletilen görüntüler çevreye verilen zararı gözler önüne sermenin dışında kaçakçılık iddealarını da beraberinde getirdi.

İzletilen 31 Mayıs 2006 tarihli görüntülerde, sökülen gemilerden akan yakıtların denizi yoğun bir şekilde kirletirken arkadan konuşan sahil güvenlik görevlisi ise, “Bütün kaçakçılığın döndüğü yerler burası. Gemilerden alıp buradan içeri sokuyorlar işte. Hurda gemi ayağına” diyor.

1 Aralık 2007 tarihli görüntülerde ise Mandalena Ferry ve Neptunia isimli hurda gemilerin yanı sıra başka gemilerin de denizde yoğun petrol içerikli kirliliğe sebep olduğu net bir şekilde görülüyor.

22 gemi söküm şirketinden 14’ünün faal olarak çalışıyor!

Çevre kirliliği ve kaçakçılık iddeası ile ilgili hukuki bir süreç ise işletilmiyor. Bütün bunları umursamayarak şirketler Gemi Söküm Tesislerinde işlerini büyütmeye devam ediyor. Gemi Söküm Tesisleri’nde var olan 22 gemi söküm şirketinden 14’ünün faal olarak çalışıyor.

Yargı, gemilerin sökümü tamamlandıktan sonra durdurma kararı vermişti

Daha önce radyoaktif bulgular taşıyan “Kuito FPSO” ile zehirli ve asbestli atık bulunduran “Ethan” gemileri hakkında yargıya başvurulmasına rağmen gemilerin sökümü tamamlandıktan çok sonra yürütmeyi durdurma kararları verilmişti.