Astana’da Rusya, Türkiye ve İran İdlib için anlaştı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da altıncı turu tamamlanan Suriye görüşmelerinin garantör ülkeleri olan Rusya, Türkiye ve İran’ın, müzakerelerinin sonucunda, İdlib de dahil olmak Suriye’nin dört bölgesinde oluşturulacak gerilimi azaltma bölgeleri konusunda uzlaşıya vardığı belirtildi.

Astana’daki görüşmeler sonrasında Rusya, Türkiye ve İran’ın yaptığı ortak açıklamada, üç ülkenin; biri İdlib vilayetinin tamamı, Lazkiye’nin kuzeyi, Halep’in batısı ve Hama’nın kuzeyinde, biri Humus vilayetinin kuzeyinde, biri Şam’ın kuzeyindeki Doğu Guta’da, diğeriyse Suriye’nin güneyinde yer alan Ürdün sınırında olmak üzere dört gerilimi azaltma bölgesinin sınırları konusunda anlaşmaya vardıkları kaydedildi.

Sputniknews’in haberine göre, Rusya, Türkiye ve İran gerilimi azaltma bölgelerinde gözetim sağlamak amacıyla Suriye’de ortak bir koordinasyon merkezi kuracak.

6 aylık süre uzatılabilir

Söz konusu dört bölgenin altı aylık bir süre için oluşturulacağı fakat bu sürenin sonradan uzatılabileceği kaydedildi. Diğer taraftan Astana görüşmelerinin bir sonraki turunun ekim ayında yapılacağı belirtiliyor.

İdlib’de garantör ülkelerden hangisinin güçlerinin bulunacağı ve buradaki gerilimi azaltma bölgesinin sınırları, Astana görüşmelerinin yeni turundan önce tarafların uzlaşamadıkları en önemli noktaydı.

İdlib’deki muhaliflerin denetiminde olan alanları Türk güçlerinin, hükümetin kontrolündeki mahalleleriyse Rusya ve İran güçlerinin gözlemleyeceğini söylemişti. Fakat üç garantör ülkenin ortak açıklamasında bölgeye hangi güçlerin gönderileceğine ilişkin bir bilgi yer almadı.

Rusya’nın Suriye’nin güneyinde, başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da ve Humus’taki gerilimi azaltma bölgelerinde askeri polisi bulunuyor.