Ataşehir Belediyesi işçileri iktidarın KHK’sını dize getirdi: 109 işçi işe geri alınıyor

696 sayılı KHK ile kamuda çalışan taşeron işçilerin ‘kadro’ya geçme süreci, güvenlik soruşturmalarının bitmesiyle birlikte 2 Nisan günü tamamlandı. Haklarındaki arşiv soruşturması olumlu sonuçlananlar ‘kadrolu işçi’ statüsüne geçerken, olumsuz sonuçlanan yüzlerce, binlerce işçi işlerinden atıldı. AKP hükümetinin “taşerona kadro” müjdesinin aslında işçi kıyımı olduğu anlaşıldı. Ataşehir Belediyesi’nden atılan taşeron işçiler 4 Nisan’da başlattıkları direniş ile tüm taşeron işçilerine yol gösterdi. Dün belediye ile yapılan görüşmelerde işçilerin Pazartesi günü işbaşı yapacakları duyuruldu.

Ataşehir Belediyesi taşeron işçilerinin mücadelesi sonuç getirdi. İşçiler direnişin gücü ile CHP’li Ataşehir Belediyesini dize getirdi. 6 Nisan (Cuma) günü yapılan görüşmelerde işçilerin Pazartesi günü işbaşı yapacakları söylendi. Görüşmenin detayları şu şekilde:

Güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek  çıkarılan 107 işçi şartsız şekilde işe geri alınacak. Alım  belediyenin içinde kurulan komisyon üzerinden yapılacak. İşçilere işten çıkış kararları tebliğ edilmişti ama öğrenildi ki 107 kişinin işten çıkışı yapılmamış. Dolayısı ile 40 kodu ile herhangi bir çıkış  gerçekleşmemiş durumda.

Geri alınacak işçiler herhangi bir şirkete değil diğer taşeron işçiler gibi Belediye İktisadi Teşekkülüne geçirilecek. Geçişte 530 belediye işçisinden alınan taahhütte benzer bir taahhüt alınmayacak.

Güvenlik soruşturması gelmeyen ve şartlı sözleşme imzalayan işçiler için güvenlik soruşturması olumsuz gelse bile 107 işçi için işlettikleri sürecin aynısının izlenecekleri taahhüttü verildi.
İlk dalgada çıkarılan emekli ve hükümlüler için; emeklileri alma konusunda bir yasal engel olduğu için onları geri alınamayacağı ama eski hükümlülerle ilgili işçilerin avukatları ile Belediyenin avukatları arasında bir çalışma yapılması kararı alındı.
Eski çıkarılan işçilerle ilgili ihbar, izin hakkı ve kıdem tazminatı konusunda bir sorun çıkmayacağına dair yönetim söz verdi.
Geri alınan 107 işçi üzerinde herhangi bir baskı kurulmayacağı, bir baskı unsuru oluşturan keyfi tutumlar içinde olunmayacağı ve işçilerin aynı statüde ise devam edeceği yöneticiler tarafından sözlü olarak ifade edildi.
İşçiler Pazartesi günü verilen sözlerle ilgili somut adımlar atılsın diye 8:30’da belediye önünde buluşma kararı aldı. Sessiz oturma eylemi olumsuz bir gelişme olduğu takdirde temposunu artıracak.
Kaynak: Umut-Sen