AVA GİDERKEN AVLANMAK | FETÖ’ye karşı kurulan MSÜ’nün teşkilat müdürüne FETÖ’den tutuklama kararı

Darbe girişimi sonrası kapatılan Harp Akademileri Komutanlığı’nın yerine FETÖ sızmasına karşı önlem olarak kurulan Milli Savunma Üniversitesi’nin (MSÜ) Teşkilat Şube Müdürü Kıdemli Albay Kadir Atakan, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan FETÖ operasyonları devam ederken ‘kripto’ FETÖ mensubu olmaktan gözaltına alınan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Teşkilat Şube Müdürü Kıdemli Albay Kadir Atakan, bugün tutuklandı. Tutuklama sonrasında Erdoğan tarafından yeni rektör olarak Prof. Dr. Erhan Afyoncu atandı.

Albay Atakan’ın tutuklanması ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ örgütlenmesinin önüne geçilmesi amacıyla kurulan üniversitede şaşkınlık yaşandı. Albay Atakan’ın ilk günden bu yana üniversitenin kuruluş çalışmalarından sorumlu olan MSÜ Teşkilat Şube Müdürlüğü görevini yürütmesi ise güvenlikle ilgili birçok soru işaretini tekrar gündeme getirdi.

Yeniden yapılanma için kurulmuştu

Milli Savunma Üniversitesi, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından eski Harp Akademileri Komutanlığı yerine kurulmuştu ve amaçlarından biri TSK içindeki cemaat örgütlenmesinin önüne geçebilmekti. Ayrıca TSK’nin kurmay subay ihtiyacını gidermek için yeni yaklaşımlarla yeni dönem askerlerini yetiştirme iddiası da barındırıyordu. Darbe girişiminin ardından TSK’de ortaya çıkan kurmay ve karargâh subay açığını kapatmak amacıyla MSÜ’de hızlandırılmış eğitimler gerçekleştirildiği de biliniyor.

Kaynak: Cumhuriyet