Kadıköy Belediyesi’nden Avesta Yayınları’na ayrımcılık: ‘Yer darlığı’ gerekçesiyle başvuru kabul edilmedi

Avesta Yayınları, Kadıköy belediyesinin düzenlediği 3-11 Haziran günlerinde tarihi Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilecek olan 9’uncu Kadıköy Kitap Günleri’nde stant açmak için belediyeye başvuruda bulunduklarını fakat ‘yer darlığı’ nedeniyle başvurularının kabul edilmediğini belirtti.

Geçen yıl ilk kez tarihi Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen ve 100 bin okurun ziyaret ettiği Kitap Günleri, bu yıl yine Haydarpaşa Garı’nda yapılacak.

3 Haziran Cumartesi günü başlayacak ve tam dokuz gün sürecek etkinliğe bu yıl 200’e yakın yayınevi katılıyor. Avesta Yayınları sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, ”Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Kadıköy Kitap Günleri’ne katılamıyoruz. Şu ana kadar herhangi bir davet almış değiliz. Kadıköy Kitap Günleri’ne bu sene katılmak için başvurduğumuz halde, başvurumuz yer darlığı gerekçesiyle reddedildi” dedi.

 

Sosyal medya kullanıcıları, 200’e yakın yayınevinin bulunacağı Kadıköy Kitap Günleri’nde Kürt yayıncılığına ayrımcılık yapıldığını vurgulayarak, Kadıköy Belediyesi’nin yaklaşımına tepki gösterdi.

Kadıköy Kitap Günleri bu yıl da Haydarpaşa’da: 200’e yakın yayınevi katılacak