Barış Atay: Oyunları ulaştırabileceğimiz alternatif yollar bulacağız

“Sadece Diktatör” oyununun yasaklanmasını politik tiyatro alanının daraltılması amacı taşıdığını belirten oyuncu Barış Atay, oyunları izlemek isteyen herkese ulaştırabilecekleri alternatif yollar bulacaklarını söyledi.

Onur Orhan’ın yazdığı, Caner Erdem’in yönettiği ve Barış Atay’ın sahnelediği “Sadece Diktatör” oyunu,  geçtiğimiz günlerde önce Artvin ve İstanbul, ardından da Ankara’da yasaklandı. Ankara’da programı olmamasına rağmen süresiz ve bütün sahnelerde Ankara Valiliği tarafından yasaklanan “Sadece Diktatör”’ü sahneleyen Barış Atay, oyunun yasaklanmasına tepki gösterdi.

OHAL ile birlikte toplumun tüm kesimlerinin yanı sıra sanat alanına da baskıların olduğunu dile getiren Atay, “Turneler yasaklanıyor. İstanbul’daki grupların çıkardıkları oyunların Anadolu’daki seyirciye ulaşması engelleniyor. Politik tiyatronun amaçladığı alan gittikçe daraltılıyor” dedi.

‘Baskılara karşı, yeni alanlar oluşturuluyor’

Bu baskı ve sansürlerin sonucunda ters bir reaksiyon oluştuğunu kaydeden Atay şöyle dedi: “Yasaklar arttıkça daha fazla insan buna cesaret edip tiyatrosunu kurmaya ve tiyatro oyunlarını sergilemek için yeni alanlar bulmaya çalışıyor. Baskı kuran ile kendilerine yeni alanlar açan gruplar karşılıklı mücadele halindeler.”

Oyun alternatif yollarla seyirciye ulaşacak

Yaşadığı ülke ve çocukların geleceği açısından endişe duyduğunu söyleyen Atay, “Bu endişeyi yaratan iklimi anlatabilmenin yolu her şeyi açıkça söylemektir. Özellikle tiyatrolar dayanışma halindedir. Kadıköy’de alternatif tiyatrolar var. Yaptığımız her şeyi birlikte karar alarak uygulamaya çalışıyoruz” diye ifade etti.

Atay, “Devlet kademeleri baskıcı rejimlerini arttırdıkça birçok alanı işgal etmeye başlar. Sanat da en zor elde ettikleri alanlardan biridir” diyerek baskının temel nedeninin bu olduğunu söyledi. Yaşadıkları baskı ve sorunlar karşısında bir dayanışmanın da örüldüğünü dile getiren Atay, “Seyirci de bu süreçte oyunlara sahip çıkıyor. ‘Sadece Diktatör’ 160 oyunda, 40 bin seyirciyle buluştu. Bu alternatif bir tiyatro için çok iyidir. ‘Sadece Diktatör’ü sahnelerde izletemeyeceksek bile oyunları izlemek isteyen herkese ulaştırabileceğimiz alternatif bir yol bulmak için uğraşacağız. Sonrasında yeni oyunların provalarına girip üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı