Baronun uygun bulduğu avukatlık ruhsat başvurusunu Bakanlık reddetti

Stajını bitiren Mükerrem Karakurt’un avukatlık ruhsatı başvurusu, İstanbul Barosu ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından uygun görülmesine rağmen “hakkında devam eden kovuşturmalar” gerekçesiyle Adalet Bakanlığınca askıya alındı. Şimdi Karakurt, TBB’nin direnme kararı vermesini bekliyor.

Halkın Hukuk Bürosu’nda 1 yıl süreyle yaptığı stajını 13 Ağustos 2018’de bitiren Mükerrem Karakurt, 17 Ağustos’ta avukatlık ruhsatı başvurusunda bulundu. Sırayla İstanbul Barosu ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından başvuru dosyası, uygun bulunarak 4 Eylül’de Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Ancak 4 Kasım tarihinde dosyayı askıya alma kararı alan Bakanlık, Mükerrem Karakurt’un devam eden kovuşturmalarını gerekçe gösterdi.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Karakurt “Amaçlanan şey bir kişiye avukatlık yaptırmamak değil, avukatlık mesleğini etkisizleştirmektir. Avukatlık ruhsatı alabilmek için tüm hukuki gerekler yerine getirilmişken avukatlık ruhsat başvurusunun devam eden kovuşturmalar gerekçe gösterilerek askıya alınması yalnızca bağımsız savunma erki üzerinde bir vesayet değil, aynı zamanda masumiyet karinesinin ihlali ve hukuk devleti karşısında keyfiliğin üstünlüğüdür. Yaşadığım bu olumsuz durum karşısında ruhsat başvurumun olumlu sonuçlanması adına Türkiye Barolar Birliği’nin dosyayı uygun bulması konusunda direnme kararı vermesi istemidir.” ifadelerinde bulundu.

Mevzuata göre Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, nitelikli çoğunlukla alacağı karar sonucunda Adalet Bakanlığı kararına direnerek başvuru dosyasını uygun bulabilir ve avukatlık ruhsatı verebilir. Daha önce de Mehmet Polat’ın da avukatlık ruhsatı başvurusu, katıldığı basın açıklamaları sebebiyle açılan davalar gerekçe gösterilerek reddedilmiş ve hatta ihbarcılık teklif edilmişti. Tutuklu avukatlar hakkında hiçbir açıklamada bulunmayan, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ve 2015’ten bu yana devam eden davası üzerinde durmayan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, avukat örgütlerinin iradesini hiçe sayan idare karşısında Polat’ın durumunda da herhangi bir tutum sergilememişti. Mükerrem Karakurt’un uğradığı hukuksuzlukla ilgili olarak TTB ve Feyzioğlu’nun herhangi bir eylemde bulunup bulunmayacağı ise merak konusu.