Barzani: Dayanın ve hiç kimseyi dinlemeyin

Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül’de bağımsızlık referanduma gideceklerini bir kez daha söyledi.

Barzani, dün ABD, BM ve İngiltere’den temsilcilerle görüşmüş, daha iyi bir alternatif olması halinde referandumu erteleyebileceklerini kaydetmişti.

Diken’in haberine göre, Barzani bugün Duhok’un Amedi ilçesinde seçmenleriyle buluştu.

Referanduma yalnızca Kürdistan halkının meşruluk kazandırağını anlatan Barzani, “O yüzden dayanın ve hiç kimsenin sözünü dinlemeyin. Referanduma gidiyoruz. Gereği neyse yapacağız ve bedeli neyse ödemeye hazırız” dedi.

Kusura bakmayın size hizmetçi olmayı kabul etmiyoruz

“En büyük sorun Bağdat’taki kardeşlerimizin gerçek bir ortaklığı kabul etmemeleridir. Kusura bakmayın, biz de size hizmetçi olmayı kabul etmiyoruz.” diyen Barzani, “Evet bu süreçte risk var ancak bunu yapmayıp, gerekli adımları atmazsak, riskten daha kötü şeyler meydana gelebilir. Burada mesele iradedir. Kürdistan halkının iradesinin güçlü olması gerekiyor. Eğer güçlü irade olursa başarıda elde edilir” diye konuştu.

Referandumun uluslararası hukuki dayanağı olmadığı yönündeki eleştirilere de cevap veren Barzani, “Referanduma meşruiyeti dışarısı değil ancak Kürdistan halkı verecektir” ifadelerini kullandı.