#BenDeNevin’in yanındayım, #BenDeNevin’e özgürlük diyorum!

Kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kaldığı için aldığı müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım yeniden yargılanacak. ‘#BenDeNEVİN’in yanındayım’ diyen kadınlar, dayanışma çağrısı yaptı.

Kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kaldığı için hakkında verilen müebbet hapis cezası bozulan Nevin Yıldırım’ın yargılanması yeniden başlıyor. Kadınlar Birlikte Güçlü Grubu, 3 Ocak Çarşamba günü Yalvaç Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesi, yarın İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde “#BenDeNEVİN’in yanındayım” diyerek bir araya geliyor.

Kadınlardan çağrı

Nevin Yıldırım’a adalet isteyen kadınlar, şu çağrıyı yaptı:

“Yalvaç’ta 3 yıl boyunca tecavüze tahammül etmek zorunda bırakılan Nevin Yıldırım’ın sessizliği bir kabulleniş, bu kabulleniş de bir ilişki olarak tariflendiği için bugün Nevin özgürlüğünden mahrum. 3 yıllık sessizliği süregiden cinsel şiddetten kurtulmak için öldürmek zorunda kaldığı gerçeğini, yani tecavüz gerçeğini görünmez kılmak için bahane edildi. Şimdi Yargıtay iyi hal veya haksız tahrik indirimi yapılmadan verilen müebbet hapis cezası kararını bozduğu için Nevin tekrar yargılanacak. 2017; bizler OHAL’in altında nefes almaya, sesimizi yükseltmeye çalışırken bir yandan tüm dünyada kadınların isyanı ve itirazının, tecavüze, tacize, şiddete başkaldırarak ‘Ben de’ (#MeToo) demesinin yılı oldu. 2018 de; Nevin’in özgür kaldığı, hayatlarımıza sahip çıkacak gücü ve dayanışmayı bulduğumuz yıl olsun diye…#BenDeNEVİN’in sesini duyuyorum, #BenDeNEVİN’e özgürlük diyorum, #BenDeNEVİN’in yanındayım!”

Ne olmuştu? 

Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde 29 Ağustos 2012 tarihinde, kendisine cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kalan Nevin Yıldırım’a yargılandığı Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nde 25 Mart 2015 tarihinde, “tasarlayarak öldürme” suçundan ömür boyu hapis cezası verildi.

Kararı temyiz eden Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin Nevin Yıldırım’ın bu fiili işlerken başkalarının da yardım ettiği yönünde kanaat oluştuğu görüşünü dikkate alarak, usul yönünden kararı bozdu. Bu aşamada “iyi hal” ve “haksız tahrik indirimini” de değerlendirmeyen Yargıtay, dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi.