Berkin Elvan Cenazesine katılanların davası devam ediyor

Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak suçlamasıyla açılan davanın karar duruşması görülüyor. Esasa ilişkin savunmaları canlı olarak bildiriyoruz.

Adil Kaya: 1 seneden fazladır yatıyorum. Slogan atmışım. “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganını evet attım. 3 milyon insandık. Emekli bir insanım, eğer örgüt üyesiysem nasıl emekli oldum?

Berkay Ustabaş’ın avukatı Erman Öztürk savunmasını sundu: Cenaze gününe dair tutanak toplama bir tutanaktır. Adeta bir polis memuru telsize gelen her şeyi tutamağa yazmış gibidir. Bu olay tutanağını imzalayan polislerin dinlenmesini talep ediyoruz. Dijital materyallere dair rapor beklenmeden iddianameye eklenmiştir. Henüz içeriği dahi bilinmeyen bir kanıt nasıl iddianameye eklenebilmektedir.

Dosyanın bağımsız bilir kişilerce tekrar incelenmesini talep ediyoruz. Müvekkilim kendi ayağıyla ifade vermeye gitmiş ve bir yıl tutuklu kalmıştır. Bu bir yıl içerisinde başta dosyada bulunmayan suçlamalar dosyaya eklenmiştir. Mütalaada müvekkilimin ifadesi niyet okumaya maruz bırakılmıştır. Kendi ayağıyla ifade vermeye gelmiş birisi için ‘inkara dayalı ifade’ suçlaması yersizdir. Müvekkilimin evinden niyetli şekilde seçilen kitaplar 5187 sayılı kanununa göre yasaklı değildir. Ayrıca dışarıda satılan bir kitaptan evde bir tane bulunması sizi suçlu yapmaz.

Görüntü izleme tutanağı o dönemin kolluk kuvvetleri tarafından hazırlanmıştır ve tarafsız değildir. O dönem kolluk kuvvetleri olarak görev yapanların büyük çoğunluğu şuan FETÖ Davalarından yargılanmaktadır ki bu da bu tutanağa tekrar düşünülmesini gerekli kılar. Kanıt olarak yüzü net bir şekilde gözükmeyen bir fotoğraf gösterilmekte. Ki müvekkilim fotoğraftaki kişinin kendisini olduğunu zaten reddetmiştir. AİHM kararlarına göre eğer silahlı ve tehlikeli değilse eylem serbestisi vardır. Ani bir ölüm gerçekleşmiştir ve protestolar gerçekleşmiştir. AİHM bu gibi eylemler için devlete pozitif yükümlülük yüklemektedir. Oya Ataman davası bu konuda emsaldir. Örgüt suçlamasına gelince; suçun maddi unsurlara baktığımızda 5 yıl çok uzun bir süre burda tek bir eylemle bu suçlama yapılıyor. Doğduğundan beri aynı evde yaşayan, ayağıyla ifadeye gelmiş müvekkilim için örgüt üyeliği suçunun maddi unsurları bulunmamaktadır. Ayrıca diğer yargılananları da tanımamaktır.

13.05 : Avukatkarın savunmaları sona erdi. Avukatların taleplerine yönelik müzakere süreci için ara verildi. Aradan sonra karar açıklanacak.

14.30 : Hükümler açıklandı. Mahkeme Berkay ustabaş hakkında örgüt üyeliği şüphesi bulunmadığına, 2911’e muhalefet suçunun işlendiğine hükmetti. Berkay Ustabaş hakkında verilen 6 ay ceza TCK 62. madde gereğince 1/6 oranında indirilerek 5 aya düşürüldü.

Hasan Tahsin beraat ederken Selçuk Halaycıoğlu’na 4 yıl hapis cezası verildi. Ceza, 1/6 oranında indirimle para cezasına çevrildi.

Barış Canpolat, Özgür Aslan ve Ali Öğretmen hakkında 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşü kanunu gereğince 6 aya hükmedildi, ceza 5 aya indirildi.