Berkin Elvan Davası’nda 10. duruşma bugün

Berkin Elvan, Gezi Direnişi’nin 20. gününde polisin attığı gaz fişeği ile katledilmişti. Bugün ise katillerinin yargılandığı davanın 10. duruşması gerçekleşecek.

Berkin Elvan, Gezi Direnişi’nin 20. gününde İstanbul Okmeydanı’nda polisin attığı gaz fişeğiyle yaralanmış ve 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitirmişti. Berkin Elvan’ı katleden polislere ise dava açılmıştı.

Bugün 10. duruşması gerçekleşecek olan davada şimdiye kadar tek bir tutuklama olmaması dikkat çekerken, Berkin’in ailesi adalet taleplerini bir kez daha dile getirerek herkesi seslerini yükseltmeye davet ettiler. Aynı zamanda da “Bizlere soruşturma açmak yerine beklediğimiz adaleti bir an önce sağlayın!” diyerek mahkemeye isyan ettiler.

Katillerin tutuklanmasına red, Berkin Elvan’ın ailesine soruşturma

28 Kasım’da görülen duruşmada tanık polisler, Berkin’i vuran Fatih Dalgalı’yı ve olay gününe dair hiçbir şey hatırlamadıklarını söylemişlerdi.

Avukat Can Atalay, sanık polisin SEGBİS ile bağlanmasına tepki göstermişti.

Mahkeme ara kararını açıklayarak sanık polis Fatih Dalgalı’nın tutuklanması talebi reddetmişti.

Berkin Elvan’ın ailesine ise emniyet güçleri aynı şekilde yaklaşmayarak Can Dündar ve Erdem Gül’ün duruşmalarına katıldıkları gerekçesi ile soruşturma başlattı. Adalet arayan kişileri suçlamaya çalışarak katillerin korunmaya çalışıldığı izlenimi veren bu durum üzerine Berkin’in ailesi duruşma çağrısına bunu da ekleyerek, “Biz yine ‘çocuklar ölmesin’ demeye devam edeceğiz, biz yine adalet arayan herkesin yanında olacağız.” dedi.