Berkin Elvan, ölümünün dördüncü yılında mezarı başında anıldı

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeği sonucu yaşamını yitiren 14 yaşındaki Berkin Elvan, ölümünün 4. yılında bugün, Elvan ailesinin çağrısıyla mezarının bulunduğu Feriköy Mezarlığı’nda sevenleri tarafından anıldı.

Gezi Direni’nde Okmaydanı’ndaki evinden çıkıp ekmek almaya giderken polisin attığı gaz fişeği ile başından vurulan Berkin Elvan’ın katledilişinin üzerinden tam 4 yıl geçti. 296 gün komada kalan ve 16 kiloya kadar düşen Berkin, bugün saat 14:00’da mezarı başında anıldı. Aralarında Elvan ailesinin avukatı Can Atalay, yazar ve şair Ataol Behramoğlu, HDP ve CHP yöneticileri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütlerinin bulunduğu anmada; Gezi’de polis tarafından öldürülen Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, Gülsuyu Mahallesi’nde katledilen Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Meray’ın da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Berkin Elvan’ın mezarının başına, 16 Haziran 2013 sabahı evden çıkıp alamadan ağır yaralandığı ekmek konuldu. Mezar başında çocuklarını kaybetmiş annelerin yaktığı ağıtlar herkesi duygulandırdı. Çiçeklerle donatılmış çocuğunun mezarı başında gözyaşlarına boğulan Gülsüm Elvan, “Yavrum, yaralı kuzum seni duyamadım, annem benim, yavrum, Berkin’in seni göremedim” diyerek ağladı. Çocuğunun mezarına sarılan ve baygınlık geçiren Gülsüm Elvan, kadınların kucaklarında taşındı.

İlgili resim

Yoğun polis ablukası altında gerçekleşen anmada Anne Gülsüm Elvan ve baba Sami Elvan polis tarafından aranmak istendi. Anma sırasında İbrahim Halil Elmas adlı kişi elindeki dövizler gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

Avukat Can Atalay: “Öldürülen tüm çocuklar için adalet istiyorlar”

Anmada ilk konuşma Elvan ailesi avukatı Can Atalay tarafından yapıldı. “14 yaşında bir çocuğun kasten, hedef gözetilerek öldürülmesi ve ondan sonrada o çocuğun ve ailesinin miting meydanlarında yuhalatılmasının 4’üncü yılı” diyerek sözlerine başlayan Atalay, “Kimse ama kimse 14 yaşında bir çocuğunun hesabını düşmanlaştırarak görmesin. Bir delikanlıdan, bir çocuktan, bir fidandan bahsediyoruz” dedi.

Atalay mezarın girişinde kurulan polis ablukasına ise şöyle tepki gösterdi: “Bugüne kadar hiçbir zaman böylesi bir polis kuşatması yaşanmadı. Hiçbir zaman polis ablukasından geçerek mezarımızın başına gelmemiştik; kapının önünde gençlerimiz gözaltına alınmamıştı, bugüne kadar annemiz, babamız aranmaya çalışılmamıştı. Bir çocuğun cenazesi üzerinden yalan söylemeye çalışanlar utanmalıdırlar; bir çocuğun cenazesini düşmanlaştırmaya çalışarak iktidara tutunmaya çalışanlar utanmalıdır. Bugün utanmayacaksalar, tarihe utanç ile geçeceklerini biliyoruz. Bu insanların talepleri basit, sadece kendi çocukları için değil, Ceylan Önkol için ve öldürülen tüm çocuklar için adalet istiyorlar.”

berkin-elvan-katledilisinin-4-yilinda-anildi-437769-1.

Baba Sami Elvan: “En büyük katil, en büyük koltukta”

Anmada konuşan baba Sami Elvan şu sözleri söyledi: “Boş koltuklarda duran insanlar o koltukları meşgul etmesinler. Gerektiği şeyleri gerektiği gibi yerine getirsinler. Diyorlar ki bizim ülkemizde adalet var. Bizim ülkemizde adaleti görüyoruz, hem benim çocuğumu getirip burada toprağa verdiler hem de benim evimin önünden geçerek beni tahrik ediyorlar. Şimdiyse gelip mezarına barikat kurmuşlar. Bu insanlık mı? Ben 5 yıldır bu acıyı yaşıyorum. 5 yıldır hiç kimseyi incitmedim, öncesinde de incitmedim. Bizden ne bekleniyor? Başka bir çocuk daha mı vermemiz gerekiyor? Bunun bedeli nedir? Bu ülkede bedel ödeniyorsa biz ödedik. Başka bedeller mi ödememiz bekleniyor? Biz istiyoruz ki, bu ülkede başka Berkinler ölmesin, çocuklar büyüsün, çocuklar şeker de yiyebilsin. Berkin katilini de herkes biliyor. 5 duruşma görüldü ve biz 5 duruşmadır adalet sarayından boş dönüyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı.

Herkes görüyor, herkes biliyor, katil belli, katil net. En büyük katil de en büyük koltukta. ‘Emri ben verdim’ dedi, ‘benim polisim destan yazdı’ dedi. Benim çocuğumun katili budur. Emri sen verdiysen, katil sensin. Ne zaman yargılanacak bu kişiler? Yeter benim çektiğim acı. Artık dayanacak gücüm kalmadı. O bakımdan biz diyoruz ki: Çocuklar büyüsün, çocuklar ölmesin, çocuklar şeker de yiyebilsinler.”

[Haber görseli]

Anne Gülsüm Elvan: “16 kilo çocuğun onların omuzlarındaki ağırlığı öyle bir ağırlık ki, tartamazlar”

Ardından konuşan anne Gülsüm Elvan’ın feryadı ise dinleyenlerin içini yaktı: “Bu kim o zaman, çocuk değil mi? Rabia için ağladı benim çocuğumu “terörist” ilan etti. Soruyorum ben ona, 14 yaşında bir çocuk, çocuk değil mi? İsrail tarafından gözaltına alınan 17 yaşında çocuğu örnek gösteriyor, peki bu kaç yaşındadır? Bizim ülkede öldürülen çocukların sayısı artık söylenemiyor. Çocuğumun katilini versin bana, yargılasın çocuğum katilini, başka çocuklar öldürülmesin. Ama şunu unutmasın 14 yaşındaki bir çocuğu 16 kiloya düşürerek, onların omuzlarından, onların adaletine öyle bir ağırlık koydu ki, tartamazlar onlar o ağırlığı.”

Anma, “Berkin için adalet, herkes için adalet”, “Berkin Elvan 15’inde bir fidan”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları eşliğinde mezar girişine yapılan yürüyüşle sona erdi.

Kaynak: Birgün