Bilgi Üniversitesi’nde Kızılay’ı protesto eden LGBTİ+ öğrencilere faşist provokasyon; üniversite yönetimi sessiz

Bilgi Üniversitesi’nde Kızılay’ı protesto eden LGBTİ+ öğrencilere faşist provokasyon; üniversite yönetimi sessiz

Bilgi Üniversitesi’nde eşcinsel, biseksüel erkeklerden ve seks işçilerinden kan almayan Kızılay Gökkuşağı Klübü ve birçok öğrenci tarafından protesto edildi. Üniversite yönetimiyle görüşüp sonuç alamayan öğrencilerden biri, eline ”Artık bu ayrımcılığa dayanamıyorum” dövizi alıp Kızılay’ın yanına geçerken, ülkücü öğrenciler karşısında oturup bozkurt işareti yaptı. Ülkücü öğrencilerin saldırısı sosyal  medya üzerinden devam ediyor.

Kızılay’ın eşcinsel, biseksüel erkeklerden ve seks işçilerinden kan almayan ayrımcı uygulamasına, Bilgi Üniversitesi’nde de Gökkuşağı Klübü’nün ve LGBTİ+ öğrencilerin tepki gösterdi. Kızılay, ‘AİDS virüsü bulaşır’ gibi anti-bilimsel iddialara dayandırılan bu uygulama, pek çok kez LGBTİ+ örgütlerinin çeşitli protestolarıyla karşılaşmıştı. Bilgi Üniversitesi’nde de Kızılay’ın ayrımcı uygulaması hakkında standın kaldırılması talebiyle öğrencilere dilekçe verilmişti. Okulun yönetmeliğinin değişmesiyle birlikte, Kızılay’ın okulda stand açması kolaylaşırken; Gökkuşağı Klübü’nün ve diğer klüplerin etkinlikleri 15 gün önceden üniversite yönetimine bildirilmesi koşulu getirildi.

 

İsmini vermek istemeyen Gökkuşağı Klübü üyesi öğrenci, dün Kızılay’ın yine stand açması ve üniversite ile görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine tepki olarak, ‘’Artık bu ayrımcılığa dayanamıyorum’’ yazılı bir kağıtla Kızılay’ın yanında durdu. Milliyetçi Düşünce Klubü ve Ülkü Ocakları Başkanı ve üyeleri olduğu bilinen öğrenciler, protesto eden öğrencinin karşısına geçip bozkurt işareti yaparak durdular. Protestocu öğrenciler, 8 Mart eylemine saldıran, ceza alan ve mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı alarak geri dönen öğrencilerin, bozkurt işareti yapan öğrenciler olduğunu teyit etti. Faşist öğrenciler bir süre sonra, ‘’Bunlar PKK’lı, haklarında dosyalar var, hastalıklılar bunlar’’ diyerek etrafı provoke etme çalışmaları sonucu güvenlik görevlileri, Kızılay’ı protesto eden öğrencilerin yanına gelip ‘’Eyleminizi bitirmeniz gerekiyor’’ dedi.  Protesto eden öğrencilere, çevreden destek geldi.

Bu provokasyon saldırısı sonrası rektörlüğe giderek can güvenliklerinin olmadıklarını, tehdit altında olduklarını söyleyerek dilekçe veren öğrencilerin rektörle görüşme talebi reddedildi. Rektör yardımcısı ‘’Tehdit yok, saldırı yok. Dilekçe verin gidin, saygısızlık etmeyin’’ dedi ve dilekçe verilirken orada bulunan Öğrenci Destek Merkezi çalışanı, faşist öğrencilerin de konuya ilişkin dilekçe verdiğini söyleyerek onların dilekçelerini yönetime teslim etti.

Bilgi Ülkücüleri isminde sosyal medya hesabı üzerinden nefret içerikli ayrımcı sözler ve tehditlerde bulunan faşistlerin paylaşımlarına ve tüm yaşananlara dair Gökkuşağı Klubü bir teşhir metni yayınladı.  ‘’Manevi değerlerimizi alaya alarak had ve hudutlarını aşanlara Ziya Paşa’nın ‘Nush ile uslanmayanı etmeli tektir, tektir ile uslanmayanın hakkı kötektir’ veciz beytini hatırlatırız’’ gibi faşist öğrencilere ait sosyal medya hesabından yapılan paylaşımları da içeren teşhir metninde Gökkuşağı Klubü, bu tehditler altında kendimizi güvende hissetmiyoruz dedi. Klüp, üniversite yönetiminden gerekli soruşturmaların yürütülerek güvenceli bir ortam sağlamasını talep ederken kamuoyundan da seslerinin duyurulmasını talep ediyor.