Bolsonaro Haddad’ı Propaganda Amacıyla Roger Waters’tan Yararlanmakla Suçluyor

SosyalLiberal Parti Yüksek Seçim Mahkemesi’nden İşçi Partisi’ni soruşturmasını talep etti.

Brezilyalı aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro, İşçi Partisi’ni Roger Waters’ın ülkede gerçekleştirdiği turun organizatör firmasına rüşvet vermekle suçladı ve Yüksek Seçim Mahkemesi’nden (YSM) rakibi Fernando Haddad’ı Pazar günkü seçimlere katılmaktan men etmesini talep etti.

Pink Floyd grubunun eski basçısı “US+Them” [Biz+Onlar] isimli turunun parçası olarak Brezilya’nın belli kentlerini dolaşmakta ve alışıldığı gibi politik görüşleri konusunda oldukça net. Bolsonaro’yu faşist olarak nitelendiriyor, ona karşı yürütülen “Ele Nao” protestolarını destekliyor ve müteveffa Marielle Franco’dan saygıyla bahsediyor.

Ancak Waters için turunun olağan ayaklarından olan şey, Bolsonaro’nun hukuk ekibi açısından, İşçi Partisi ile Roger Waters’ın menajerleri arasında yapılan yasadışı bir maddi anlaşmayla tezgahlanmış karalama kampanyası.

Avukatlar suçlamalarını, Waters’ın “ikinci turda gösteri kisvesiyle seçim kampanyasına katılması için Waters’a 90 milyon real ödendiğini” söyleyerek Bolsonaro’ya desteğini açıklamış Kültür Bakanı Sergio Sa Leitao’nun tweeter paylaşımına dayandırıyor.

Avukatların açıklamaları şöyle: “Bu Fernando Haddad ve Manuela d’Avila’yla T4F Entertainment firmasındaki ortaklarının, dünya çapında tanınan meşhur bir sanatçıdan yani Roger Waters’tan yasa dışı bir şekilde yararlanarak ekonomik güçlerini suiistimal etmeleriyle açığa çıkmış gayrı-meşru bir eylemdir.”

Bolsonaro’nun ekibi İşçi Partisi’nin, özellikle şarkıcılar, müzisyenler, aydınlar ve plastik sanatla uğraşanlar insanları onun hakkında uyaran videolar yayınladıktan sonra Haddad’ı desteklemek ve SosyalLiberal Parti’nin adayına zarar vermeleri için sanatçılara para ödediğini iddia ediyor.
Waters yaklaşık 40,000 kişiyi bulan kalabalık kitlelerle şimdiden Sao Paolo, Brasilia, Salvador, Belo Horizonte ve Rio de Janeiro’da konserler verdi ve Curitiba’yla Porto Alegre’ye geçecek.

Kendisi sol görüşleriyle, toplumsal hareketlere ve insan haklara verdiği destekle tanınan bir rock yıldızı. Ayrıca konserlerinde her zaman gittiği yerlerle ilgili açık politik mesajlar veriyor.

Dünya genelinde bu konserlere hep solcu partilerin mi para verdiğini yoksa Waters’ın bunları istediği için mi yaptığı hala teyit edilmedi.

Bolsonaro ve Haddad bu Pazar hararetli ve halkı kutuplara ayırmış başkanlık seçiminin ikinci turunda karşı karşıya gelecek.

Sağcı aday neoliberal politikaları destekleyen emekli bir subay. Sao Paolo’nun belediye başkanlığını yapmış olan ve iki solcu hükümette eğitim bakanı olarak görev yapmış Haddad’sa sosyal programları ve gelir dağılımını ön plana alan ilerici bir ekonomik modelin savunuculuğunu yapıyor.

Kaynak: telasur