Çanakkale’de siyanür karşıtı eylem: Ölüler altın takmaz

Çanakkale’nin içme suyu olan Atikhisar da ağaç katliamı ve siyanürle maden çıkarma çalışmaları sürerken Çanakkale halkı, “Ölüler altın takmaz” diyerek eylem düzenledi.

Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyu olan Atikhisar rant alanına dönüştürdü. Kanadalı şirket Alamos Gold’un yerli taşeronu olan Doğu Biga Madencilik, Atikhisar Havzasında altın çıkarmaya devam ederken ağaç katliamı devam ediyor. Altının işlenmesi sırasında kullanılan siyanür ise Çanakkale’yi tehdit ediyor.

Altıncı şirket Çanakkale’den defol!

Çanakkale halkı bir senedir süren bu rant projesine dur dedi. İskele Meydanında eylem düzenleyen halk, “Ölüler altın takmaz” ,”Altıncı şirket Çanakkale’den defol” , “Altın madenciliği doğa yıkımıdır” yazılı döviz ve pankartlar taşıdı. Eylemde Edremit Belediye Başkanı ve aynı zamanda Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Hasan Arslan konuştu. Arslan, “Ormanlık alanlar bulundukları ülkelerin çok önemli zenginlikleri olup, tüm canlılar için vazgeçilmez nitelikler taşır. Bunun en önemli örneği Kazdağları’dır. Ülkemizin en güzel coğrafyası olan Biga Yarımadasının güneyinde yer alan Kazdağları, barındırdığı tarihsel, kültürel, ekolojik ve ekonomik değerleri nedeniyle, yeryüzünün en özgün yaşam kaynaklarının başında gelmektedir. Kazdağları bu bölgede yaşayan yaklaşık bir buçuk milyon insanın, bitkilerin, yaban hayatın, meraların, tarım alanlarının, en önemlisi de su kaynaklarının yaşam sigortasıdır” dedi.