Cargill Direnişi 304. gününde: Çocuklar iyi yaşasın diye babalar direniyor!

Orhangazi’de yer alan Cargill fabrikasında çalışan Tek Gıda-İş üyesi işçiler, küçülme bahanesi ile işten çıkartıldı. İşten çıkartılan 14 işçi 304 gündür Cargill fabrikası önünde direnişlerine devam ediyor.

Bursa Orhangazi’de bulunan Cargill Fabrikası’nda Tek Gıda-İş üyesi işçiler, küçülme bahanesi ile işten çıkartıldı. 2014 yılından bu yana Cargill fabrikasında örgütlenme faaliyeti yürüten Tek Gıda-İş Sendikası, daha önce yeterli sayıya ulaştı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki tespiti başvurusunda bulundu. Cargill patronlarının o dönemde Cargill Genel Müdürlüğünü de çoğunluk sayı içine dahil etmesiyle ise Tek Gıda-İş Sendikası yetkiyi alamadı. Sendika örgütlenme faaliyetine devam ederken, yetki alacak çoğunluğa kısa bir süre kala 14 işçi 17 Nisan’da işten çıkartıldı.

Cargill Fabrikası önünde direniş sürüyor: Emeğime Dokunma!

Cargill patronları nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesi üzerine, küçülmeye gideceklerini bahane ederek fabrika içinde sendikal örgütlenme faaliyetini sürdüren 14 işçiyi işten çıkarttı. İşçiler, işten atılmalarının ardından Orhangazi’de yer alan Cargill Fabrikası önünde oturma eylemine başladı. Eylemleri boyunca iki kere İstanbul’da yer alan İstanbul Ataşehir Palladium Tower’da bulunan Cargill Genel Müdürlüğü önüne gelerek Cargill yönetimine taleplerini ilettiler ancak herhangi bir geri dönüş olmadı. Bunun üzerine ise 13 Eylül’de Bursa’dan İstanbul’da bulunan genel müdürlük önüne yürüyüşe geçildi. 17 Eylül’de işçiler E-5 Karayolunda yürüyüş yapamayacakları gerekçesi ile polis saldırısı ile karşılaştı ve gözaltına alındı. Gözaltına alınan işçiler, serbest bırakıldıktan sonra Cargill Genel Müdürlüğü önünde direnişlerine devam etti.

.

Cargill işçileri ile dayanışmaya!

İşçiler bugün direnişlerini Cargill Fabrikası önünde devam ettiriyor. Devam eden direnişler ile dayanışmayı sürdürürken İznik’deki köyleri gezerek direnişlerini yerel halka da anlatıyorlar. Direnişteki Cargill işçileri ile dayanışma amacıyla 23 Şubat Cumartesi günü bir dayanışma konseri düzenlenecek. Erdal Güney, 10 Ekim Halk Korosu ve Şair Erdal Güney’in katılımı ile gerçekleşecek dayanışma konseri; BAOB Oditoryum Salonu’nda yapılacak.