Cenazeye saldıran faşistlerin gözaltı sebebi, ‘İzinsiz gösteri’

Tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un yaşamını yitiren annesi Hatun Tuğluk’un cenaze törenine katılanlara saldırı sonrası gözaltına alınan 23 kişinin tamamı serbest bırakıldı.

Tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un yaşamını yitiren annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırının ardından gözaltına alının 23 faşist serbest bırakıldı.

Yapılan incelemelerin ardından cenazeye faşist saldırıyı gerçekleştirilenlerin ‘izinsiz gösteri yapmak’ nedeniyle gözaltına alındıkları öğrenildi.

HDP milletvekili Prof. Mithat Sancar, Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine saldıranlar hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yasası’na muhalefetten işlem yapılmasına ilişkin şunları söyledi:

“Eğer 2911’e muhalefetten işlem yapılıyorsa bu zaten hükümetin bu tür olaylara yaklaşımını da gösteriyor. Bu, bu tür saldırıların hoş görüldüğü anlamına gelir. Orada açıkça kin ve düşmanlığa tahrik eylemi var. Muhaliflerin tek cümlesine, tweet’ine bile ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla soruşturma açan savcılar, bu kadar bariz ırkçı sadırıyı 2911’e sokuyorlarsa, bu tür saldırıları korumak, kollamak ve teşviktir.”

Süleyman Soylu saldırganlara destek vermiş

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine saldıranlardan Murat Alp’in, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla karakolda çekilen fotoğrafı ortaya çıktı.