Cerrahpaşa Dekanı: Görevimiz mücadele etmekti

Muarrem İnce’nin dün gerçekleştirmiş olduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ziyareti sonrası, fakülte dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran, YÖK’ün ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak’ın baskısı ile istifa ettirilmişti. İstanbul Üniversitesi bileşenleri ise dekanın istifa ettirilmesi üzerine bugün saat 8.30’a Cerrahpaşa Fakültesine çağrıda bulundular. 

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin dün Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne ziyaretiyle başlayan baskı süreci İstanbul Üniversitesi bileşenleri ve sosyal medya takipçileri tarafından büyük bir tepki topladı. İstanbul Üniversitesi bileşenleri yaşananlar üzerine Cerrahpaşa Fakültesine çağrıda bulundu. Duran yaptığı açıklamada, İnce’nin Cerrahpaşa’ya gelişinin engellenmesi için kendisine talimatlar geldiğini ve bunu kabullenmediğini anlattı:

“Ben aslında dün istifa etmiştim ama sonradan istifamı geri aldım. Kabullenemeyeceğim bir şey vardı. Bir milletvekilinin bir cumhurbaşkanının Cerrahpaşa’ya girmesini önlememizi bana söylediklerinde bunu kendime anlatamadım. Burası her türlü insanın girip çıktığı bir yer. Bu noktada böyle bir şeyin olamayacağını ve normal sürecin devam edeceğini, engel olmak isteyenlere bu görüşmenin olacağını söyledim.”

Rektör akşam beni aradı

Ziyaret sonrası YÖK ve İstanbul Üniversitesi Rektörü’nden gelen görevden ayrılma yönündeki baskıları anlatan Prof. Dr. Alaattin Duran, “Akşam Rektör beni aradı. Önce övdü ‘şöyle başarılısınız, şöyle güzel şeyler yaptınız’ dedi. Sonrasında ise ‘YÖK Başkanı sizin görevden ayrılmanızı istiyor’ dedi” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine istifaya karar verdiğini söyleyen Duran, “Tabii dedim ki yapılacak ne var dilekçe vereceğiz ve istifa edeceğiz. İstifamı da biraz önce rektörlüğe gönderdim. Biraz sonra da değerli hocalarıma veda edeceğim” dedi.

Dinleyenlerden “Pes mi ediyorsunuz?” sorusu

Duran’ı dinleyenlerden gelen ‘Pes mi ediyorsunuz?’ sorusuna da yanıt veren Duran, “Pes etseydim böyle bir mücadele içine girmezdim, dünkü olayı yaşatmazdım. Ortadan kaybolurdum. Mazeret isterseniz mazeret her zaman bulursunuz. Sonuçta YÖK başkanın böyle bir tasarrufu söz konusu ben de dilekçemi gönderdim. Mücadele ettik zaten. Yeni bir mücadele başlatmayı düşünmüyorum. Dolayısıyla son tablo bundan ibaret. Açıkçası dünkü olay bizim ipimizi çekmiş oldu. Bu işin artık geriye dönüşü olmayacak gibi gözüküyor. Yine Cerrahpaşa’dayız” dedi.

Kaynak: Evrensel