Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri: Biz kazanacağız

Üniversitelerin bölünmesiyle ilgili yasa tasarısının meclisten geçmesi üzerine İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Cerrahpaşa Fakültesi’nde bugün mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Mezun olan öğrencilere verilen temsili diplomalarda “İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi” yazması ve İstanbul Üniversitesi’nden farklı bir logo kullanılması dikkat çekti. Yasa tasarısı sırasında yapılan görüşmelerde “İsim değişikliği şu an okuyan öğrencileri etkilemeyecek” açıklaması yapılmasına rağmen verilen diplomalar üzerinde yer alan ibareler kafa karışıklığına yol açtı.

Yasa tasarısı görüşmeleri esnasında üniversitelerinin bölünmesine karşı çeşitli eylemliliklerinin görüldüğü Cerrahpaşa Fakültesi Dekanı da yasa tasarısına karşı olduğu için görevinden alınmıştı. Geçtiğimiz günlerde dekanın görevden alınması üzerine ise Cumhurbaşkanı ataması ile göreve gelmiş olan İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, kendisini Cerrahpaşa’nın dekanı olarak görevlendirmişti.

Bugün gerçekleşen mezuniyette ise öğrenciler yasaya karşı tepkilerini tekrar ortaya koydu. Nazım Hikmet’in dizelerinin yer aldığı “Eğer; hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün, aydınlık karanlıktan güçlüyse, çaresi yok. Biz kazanacağız” yazılı bir pankartın açılmasının yanında sahneden “Cerrahpaşa Dokunma” yazılı t-shirtler de yer aldı.