ÇHD/HHB’li avukatların yargılandığı davada karar verildi

3 gündür süren ÇHD/HHB’li avukatlarının yargılandığı davanın karar duruşması bugün gerçekleştirildi. Mahkeme avukatlara toplam 134 yıl hapis cezası verdi. Kararın ardından avukatlar “Bir mahkeme değil bu, adeta esir kampında verilen bir ceza” açıklamasında bulundu.

Tutuklu yargılanan ÇHD/HHB’li avukatlar adil yargılama talebiyle 55 gündür açlık grevinde. Dün görülen duruşmada sanıklar ve dava avukatları salondan atılmıştı, bugün sanıklar da dava avukatları da bu durumu protesto etmek için duruşma salonuna girmedi.

Duruşma salonunda iki tutuksuz sanık, sanıkların yakınları ve yüze yakın jandarma yer aldı. Tutuksuz sanıklar avukatları olmadan savunma yapmak istemediklerini söyledikleri halde mahkeme kararı açıklamak için duruşmaya 12.00’ye kadar ara verdi. Aranın ardından karar açıklandı. Kararın açıklandığı sırada avukatlar alkışlar ve ıslıklarla kararı koridordan protesto etti.

Mahkemede sanıkların reddi hakim talebi karara bağlanmadı. Avukatların üst mahkemeye yaptığı itiraz ise yanıtlanmadı.

Selçuk Kozağaçlı’ya 10 yıl 15 ay, Barkın Timtik’e 18 yıl 9 ay hapis cezası

Mahkeme, avukatlardan Selçuk Kozağaçlı’ya silahlı terör örgütü üyesi olmaktan 10 yıl 15 ay, Barkın Timtik’e örgüt kurmak ve yönetmekten 18 yıl 9 ay, Ebru Timtik ve Özgür Yılmaz’a 13 yıl 6 ay, Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’e 12 yıl, Aycan Çiçek ve Naciye Demir’e 9 yıl, Yaprak Türkmen, Didem Baydar Ünsal ve Ayşegül Çağatay’a örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmekten 3 yıl 9 ay, tutuksuz yargılanan Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir’e ise 3 yıl hapis cezası verdi.

Avukatlardan basın açıklaması

Kararın açıklanmasının ardından avukatlar bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Avukatlar yaptıkları açıklamada “Mahkeme 55 gündür açlık grevinde olduklarını bile bile, 3 gündür sanıkları hırpaladı. Bugün gelinen aşamada avukatsız, savunmasız, delilleri toplanmamış, tanıkları dinlenmemiş bir davanın kararı verildi. Bir mahkeme değil bu, adeta bir esir kampında zorla bağlanmış insanlara verilen bir ceza. Akın Gürlek’in ve bu mahkemenin yaptığı hukuk kurallarını ortadan kaldırmak oldu” sözleriyle yapılan hukuksuzluklara dikkat çekti.

Açıklamada “Devrimci avukatlar onurumuzdur” sloganı atıldı.

Ne olmuştu?

12 Eylül 2017’de avukat bürolarına yapılan baskınla gözaltına alınan avukatlar, 20 Eylül günü tutuklanmıştı. Baskınlar sırasında Türkiye dışında olan ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı ise Türkiye’ye döndüğü 13 Kasım günü tutuklanmıştı.

Yaklaşık bir yıl boyunca haklarında iddianame hazırlanmasını bekleyen avukatlar, 14 Eylül 2018 günü ilk duruşmaya çıkarıldı. 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklu bulunan avukatların tahliyesine karar verildi. Ancak tahliye kararının üzerinden 12 saat geçtikten sonra kararı veren mahkeme heyeti sürgün edildi ve yerine Akın Gürlek’in başkanlık yaptığı mahkeme heyeti atanarak avukatlar yeniden tutuklandı.

Günay Dağ ve Oya Aslan hakkındaki yakalama kararı ise devam ediyor.

Akın Gürlek kimdir?

ÇHD/HHB’li avukatların davasına bakan mahkeme heyetinin başkanı Akın Gürlek, yakın dönemde birçok toplumsal davada hakimlik yaptı. Barış Akademisyenleri, Berkay Ustabaş, gazeteci Ece Sevim Öztürk, Ahmet Şık, Cumhuriyet Gazetesi ve Demirtaş’ın yargılandığı farklı davaların da hakimiydi.

Gürlek, Barış Akademisyenleri davasında “Yaşasın adalet” diyen akademisyene “İddialı laflar etmeyin” demişti.

FETÖ/Darbe Girişimi davalarında da hakimlik yapan Akın Gürlek, bu davalardan birinde sanığa “Bu ülkede Ömer Halisdemir gibi kahramanlar var. Gidiyor darbeci komutanın kafasına sıkıyor. Bu durumu sen de engelleyebilirdin. Niye karşı çıkmadın” diye sormuştu.

Akın Gürlek, Berkay Ustabaş’a da “Neden hep solcu kitaplar okuyorsun?” şeklinde bir soru yöneltmişti.