CHP’li Tezcan: Genel başkanımız Nuriye ve Semih’in durumunu Başbakana iletti

CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açlık grevinin 63.gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumunu Başbakan Binali Yıldırım ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’a ilettiğini belirtti.

Selin Sayek Böke’nin istifasının ardından CHP Sözcülüğü görevine seçilen Bülent Tezcan bugün ilk toplantısını düzenledi. Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün OHAL ve KHK’yı savunarak, başkanlık sistemini savunmasını eleştiren Tezcan, açlık grevindeki akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yla da dayanışma içinde olacaklarını söyledi. CHP sözcüsü Bülent Tezcan’nın konuşmasının ilgili bölümü:

Öldükleri zaman mı hatırlayacaksınız?

KHK’larla ihraç edilen akademisyenlerin haklarını aramak için her türlü demokratik eylemlere başvurduklarını biliyoruz. Nuriye Gülmen ile Semih Özakça hakları için 63 gündür açlık grevinde. Hakkını arayan öğretim üyelerinin, öğretmenlerin bu sıkıntılarına dikkat çekmek için bedenlerini açlık grevine yatıran bu iki kişiye hükümet sessiz kalıyor.  Öldükleri zaman mı hatırlayacak ve anlayacaksınız? Genel Başkanımız konuyu Danıştay toplantısında Başbakan Binali Yıldırım ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’a durumu iletmiştir. Biz de bir kez daha hükümeti sorumlu davranmaya davet ediyoruz.