Cumartesi Anneleri 24 yıldır mücadeleye devam ediyor

Cumartesi Anneleri, “kayıplarımız bulunsun, sorumlular cezalandırılsın” diyerek 24 yıl önce ilk kez bugün, Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Cumartesi buluşmaları 24 yıl önce Hasan Ocak’ın 21 Mart 1995’te gözaltına alınmasının ardından 58 gün sonra işkenceyle öldürülmüş bedeninin Kimsesizler Mezarlığı’nda bulunmasıyla gündeme geldi. Kayıp yakınları, ellerinde gözaltında kaybedilenlerin fotoğrafları ve karanfilleriyle 24 yıldır haykırıyor: “Kayıplarımızı bulun!”

1995’ten bu yana faili meçhullerin hesabı soruluyor

“Kayıplar son bulsun, kayıpların akıbeti açıklansın, sorumlular bulunsun ve yargılansın” talepli Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemleri, Hasan Ocak’ın ve Ocak gibi gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un cansız bedeninin bulunmasıyla başladı ve 27 Mayıs 1995 Cumartesi günü Galatasaray Lisesi önünde kayıp yakınları ilk kez bir araya geldi. Zamanla sayıları 10’ları 100’leri buldu.

Sayıları, sesleri çoğaldıkça polisin baskısı da arttı. Anneler, 1998 Ağustosu’ndan itibaren her hafta kimi zaman polisin şiddetine uğradı, biber gazına, copa maruz kaldı kimi zamansa gözaltına alındı. Ancak 4 yıl boyunca yakınlarının izini sürmekten, sessizlik çığlıklarını büyütmekten vazgeçmediler.

203 haftanın ardından 13 Mart 1999’da, eylemlerine “ara verdiklerini” açıkladılar. 10 yıllık aranın ardından gözaltılarda işkencenin ve kayıpların sayısının artmaya devam etmesi sebebiyle 21 Ocak 2009 Cumartesi günü Galatasaray Lisesi önünde tekrar oturma eylemine başladılar ve hala eylemlerine kesintisiz olarak devam ediyorlar.

Anneler, tüm engellere rağmen mücadeleye devam ediyor

Ana akım medyanın yıllardır görmediği annelerin sessiz yakarışlarına, acılarına, mücadelelerine siyasi iktidarın tepkisi de farklı olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2011 yılında Başbakanlığı döneminde eşi Emine Erdoğan ile birlikte Dolmabahçe’deki ofisinde Cumartesi Anneleri ile görüşmüş, “Kayıp yakınlarının acılarını dindirmek için hükümet olarak her türlü çabayı göstereceklerini” ifade etmişti. Ancak açıklamalar fayda vermedi, 2018’e gelindiğinde annelerin 700. hafta eylemi Kaymakamlık tarafından yasaklandı. Ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumartesi Anneleri’nin polisin saldırdığı 700. hafta eyleminin yasaklanmasına ilişkin “Bu istismar ve kandırmacının son bulmasını istedik. Ne yapsaydık yani, anneliğin, terör örgütü tarafından istismar edilmesine, anneliğin teröre kılıf yapılmasına göz mü yumsaydık?” ifadelerini kullandı.

700. haftasından beri annelerin engellenen Galatasaray Meydanı’ndaki oturma eylemi, İHD İstanbul Şubesi’nde yapılıyor.

Farklı kıtalarda, aynı acılarla…

27 Mayıs 1995’ten bu yana, 24 yıldır, kayıpların bulunması ve sorumluların cezalandırılması için verilen mücadele sürerken 737. hafta eylemine 1977’den beri aynı acıya, aynı adaletsizliğe karşı mücadele veren Arjantin’deki Plaza de Mayo Anneleri de katılmıştı. Anaların mücadelesi farklı kıtalarda, benzer hikayelerle sürüyor. Türkiye’de 24, Arjantin’de 42 yıldır…