Cumartesi Anneleri 722. hafta eyleminde Ayşenur Şimşek için adalet istedi

Faili meçhullerin hesabını sormak için 23 yıldır mücadele eden Cumartesi Anneleri 722. hafta eyleminde Sağlık-Sen kurucularından Ayşenur Şimşek için bir araya geldi. Ayşenur Şimşek ve tüm faili meçhuller için adalet talebi dile getirildi.

Polisin engellemeleri üzerinde Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilemeyen Cumartesi Anneleri buluşması, 722. haftasında İHD İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirildi.

Ankara’da yaşayan Ayşenur Şimşek sağlık emekçilerinin örgütlenmesi çalışmalarında yer almış ve Sağlık-Sen Ankara Şubesi’nin kurucu başkanı olmuştu. Örgütleme çalışmaları yürüttüğü sırada iki defa gözaltına alınıp ağır işkenceler gören ve sonrasında hakkında yakalama kararı çıkartılan Ayşenur Şimşek’ten 24 Ocak 1995 tarihinde ailesiyle görüştüğünden beri haber alınamadı.

Gözaltına alındığı resmi kurumlarca reddedililen Ayşenur Şimşek’in ağır işkence izleri bulunan bedenine ailesinin aramaları sonucu Kırıkkale Kimsesizler Mezarlığı’nda ulaşıldı.

722. hafta basın açıklamasını gerçekleştiren kayıp yakını İkbal Eren, “Hukuk güvenliğini sağlamakla yükümlü organlar bu yükümlülüklerini yerine getirmediği için Türkiye’de bir hukuk güvenliği krizi yaşanıyor. Bu yüzden biz 722 haftadır hukuk devleti talebiyle meydanlarda, sokaklardayız. Bu yüzden 23 haftadır kayıplar sorununu kamuoyuna taşıyabilmek için Galatasaray’da gerçekleştirdiğimiz ve Anayasa’nın güvencesinde olan buluşmalarımız polis zoru ile engelleniyor.” diyerek süreci anlatıp, söylediklerine şöyle devam etti:

“Bizim herkes için hukuk güvenliği talebimizin kriminalize edilmesi Türkiye’nin bir hukuk devletine dönüşme ihtimalini engelleme girişimidir. Bizim hukuk ve adalet talebimizin görünmez, duyulmaz kılınmak istenmesi Türkiye’nin demokratikleşmesini engelleme girişimidir. Biz yalnız kayıplarımız için değil, demokratik bir Türkiye için de adalet talebimizde ısrar edeceğiz.”