Cumartesi Anneleri’nin 700. haftasında polis saldırısı: Onlarca kişi gözaltına alındı

Her cumartesi buluştukları yer olan Galatasaray Meydanı’nda 700. kez toplanmak isteyen Cumartesi Anneleri’ne polis saldırdı. Kayıp yakınlarının da aralarında bulunduğu 47 kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Mayıs 1995’ten beri her cumartesi kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Taksim Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri, bu hafta 700. buluşmalarını gerçekleştirecekti. İçişleri Bakanlığı’nın yasaklamasına rağmen Twitter’dan “Emniyet görevlileri kaymakamlığın 700. hafta oturmamızı yasakladığını bildirdi. Biz, her durumda 699 hafta bu meydanda oturduk. Bu hafta da oturacağız” diyen Cumartesi Anneleri’ne polis sert şekilde saldırdı ve onlarca kişiyi işkenceyle gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında kayıp yakınlarından Maside Ocak, Ali Ocak, Hasan Karakoç, Sebla Arcan, Faruk Eren ve Besna Tosun da bulunuyordu.

Gözaltında 1995 yılında “kaybedilen” Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak da darp edildi. Gözaltına alınmak istenen Ocak, tepkiler üzerine serbest bırakıldı.

Galatasaray Lisesi önüne gelen milletvekilleri arasında bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gözaltılara tepki göstererek “Evlatlar aranıyor, kemikler aranıyor her Cumartesi Galatasaray Meydanı’nda. Bunun için haklıyız ve burada olmaya devam edeceğiz” dedi.

Milletvekili ve gazeteciler de darp edildi

Daha sonra İstiklal Caddesi üzerinde bir araya gelen HDP ve CHP’li milletvekilleri ve hak savunucuları el ele tutuşarak meydana gitmeye çalıştı. Ancak polis, su ve gaz sıkarak gözaltılara devam etti.

Bu sırada HDP Milletvekili Garo Paylan’a saldırıan polisler, alandaki gazetecileri de darp ederek gözaltına aldı.

Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen gözaltındakiler sağlık kontrolleri ve ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Yaklaşık 3 saatlik direncin ardından hak savunucuları eylemi sonlandırdıklarını açıkladı.

İHD’den açıklama

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi de konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada yer alan ifadeler şöyle;

Saat 10.30 itibarıyla güvenlik güçlerinin müdahalesi başlamış, biber gazı, ters kelepçe uygulanarak çok sayıda kişi darp edilmiş, gözaltına alınmıştır.

Alana tüm girişler kapatılmış alan boşaltılmış, müdahale ve gözaltılar ara sokaklarda devam etmektedir. Gözaltına alınan kişilerin polis araçlarında tutulduğu bilgisi gelmektedir.

Bize ulaşan bilgilere göre; İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyondan Sebla Arcan, Maside Ocak, Gamze Elvan, Şube sekreteri Leman Yurtsever, kayıp yakınlarından Ali Ocak, Faruk Eren, Hasan Karakoç, Cihan Gülünay ile çok sayıda insan hakları savunucusu gözaltındadır.

Güvenlik güçleri Cumartesi Anneleri 700. Hafta Etkinliğine hukuka aykırı bir şekilde müdahale etmiş, işkence yapmıştır. Anneler başta olmak üzere kayıp yakınları ve çok sayıda katılımcı işkence görmüştür.

Buradan İçişleri Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz: Gözaltına alınan İHD İstanbul Şubesi yönetici ve üyeleri ile aktivistlerimiz derhal serbest bırakılsın, suç işleyen güvenlik güçleri hakkında soruşturma başlatılsın.