Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti: Aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de namusu ve şerefi üzerine yemin etti ve yeni sistem resmen başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin etmek için eşi Emine Erdoğan ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldi. Meclis’e gelişi sırasında aracının üzerine kırmızı güller döküldü. Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı törenle karşıladı. Erdoğan’a en yaşlı vekil sıfatıyla İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz oturumu açtı. Yılmaz, Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı mazbatasını verdi. Erdoğan’ın geldiği sırada CHP’li vekiller ayağa kalkmadı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Meclis’te bulunmadı.

Erdoğan, Anayasa’nın 103. maddesine göre kürsüde şu sözlerle, tarafsızlık yemini etti:

Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine andiçerim.

Saat 18.00’de Saray’da başlayacak Cumhurbaşkanı Göreve Başlama Töreni’nin ardından Erdoğan yeni kabineyi açıklayacak.

Erdoğan, Meclis’ten ayrılırken gazetecilerin “Size artık ‘Cumhurbaşkanı’ mı diyelim, ‘Başkan’ mı diyelim? sorusuna “‘Başkan’ diyebilirsiniz” yanıtını verdi.