Cumhuriyet Davası: Gazeteciler Murat Sabuncu ve Ahmet Şık tahliye edildi

Cumhuriyet Davası’nın altıncı duruşması Silivri’de görüldü. Savcı Cumhuriyet çalışanlarının tutukluluk hallerinin devamını istese de mahkeme heyeti Ahmet Şık ve Murat Sabuncu hakkında tahliye kararı verirken Atalay tahliye edilmedi.

Duruşmada tanık Mehmet Faraç’ın Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu’na “Zaman gazetesine ve Fethullahçılara gövdesini siper edenler” gibi ifadelerle yönelttiği suçlamalar tepki çekti. Avukat Tora Pekin, Faraç’ın tanıklığına “Rezillik” dedi. Savcı Ahmet Şık, Akın Atalay ve Murat Sabuncu’nun tutukluluk hallerinin devamını istedi.

“Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla üçü tutuklu yargılanan Cumhuriyet gazetesi yönetici, yazar, muhabir ve avukatları hakkındaki davanın altıncı duruşması bugün görüldü.

Savcı Ahmet Şık, Akın Atalay ve Murat Sabuncu’nun tutukluluk hallerinin devamını istedi. Mahkeme heyeti ise Ahmet Şık ve Murat Sabuncu hakkında tahliye kararı verirken Atalay tahliye edilmedi.

Mahkeme başkanı tahliye kararlarını açıklarken “Murat Sabuncu ‘Boğazı görmek istiyorum’ dedi. Gitsin görsün” derken Ahmet Şık’ın tahliyesini açıklarken de “‘Ahmet Şık’ın annesi ermiş onu üzmeyelim’ diyorlar. Biz de üzmeyelim” diyerek sözlerini bitirdi.

Kaynak: Sendika.Org