Davutoğlu’ndan ‘basın özgürlüğü’ çıkışı: Başbakanken ‘Gazetecilikten tutuklanmıyorlar’ diyordu

Davutoğlu, kendisiyle röportaj yaptıkları için Rusya yayın kuruluşu Sputnik Türkiye’deki işlerini son verilen gazetecilerle ilgili ‘Sadece gazetecilik yaptılar’ dedi. Başbakanken uluslararası bir toplantıda kendisine tutuklu gazeteciler sorulduğunda ‘Gazetecilikten tutuklanmıyorlar, başka suçlar işliyorlar’ demişti.

AKP’li eski başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya yayın kuruluşu Sputnik Türkiye’nin, kendisiyle röportaj yapan gazeteciler Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin programlarına son vermesine tepki gösterdi.

Twitter’da yaptığı açıklamada Davutoğlu, Oğhan, Beki ve Saymaz’ın programlarına son verilmesinden ötürü “büyük üzüntü duyduğunu” ifade ederken, “Kendileri sadece gazetecilik yaptılar. Bu kararın hiçbir izahı yok. Her kapıyı kapatsalar da biz yeni kapı açacak, susmayacağız” dedi.

‘Gazetecilik faaliyetinden tutuklanmadılar’ demişti

Davos’ta yapılan bir toplantıdan Ahmet Davutoğlu’na Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilerle ilgili bir soru sorunca “Bir gazeteciler kurumu mevcut, bugün sordum kaç şahıs dedim 10 söylediler, 3’ü serbest dedim. Bunlara sözde gazeteci deniyor, ellerinde bir gazeteci kartı mevcut. Başka suçlar işlediler. Bu 7 şahıs arasında hiçbiri gazetecilik faaliyetleri ile ilgili tutuklanmadı.  Ben hiçbir gazeteciyi tutuklamadım ve salıveremem de, bunu mahkemeler yapar. Türkiye’de gazetecilerin tutuklu olduğunu söyleyenlerin bu gazetecilerin adını vermeleri lazım” demişti