Demirtaş’ın avukatları AİHM’e başvurdu

HDP’nin tutuklu Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, 24 Haziran seçimleri sürecinde serbest seçim hakkının ihlal edildiğinin tespiti için AİHM’e başvurdu.

4 Kasım 2016’da gözaltına alınarak tutuklanan HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş yerel mahkemeler ve Anayasa Mahkemesi’ne tahliye talepli başvuruların reddedilmesi üzerine seçim çalışmalarını Edirne E Tipi Cezaevi’nde yürütmek zorunda kalmıştı.

Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman, Benan Molu ve Ramazan Demir, tahliye talepli başvurusu ile ilgili bir karar çıkmaması, seçim kampanyası boyunca cezaevinde olması ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) belirtilen hakların kötüye kullanıldığının tespiti için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Serbest seçim hakkının kısıtlandığının tespiti istendi 

Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleştikten sonra yaptıkları tahliye başvurularının Ankara 19. ve 20. Ağır Ceza Mahkemeleri’nce reddedildiğini hatırlatarak “Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştuk. Ancak AYM, seçim süresince sessiz kalarak, dosyayı gündeme alıp bir karar vermedi. Bunun üzerine bugün Sayın Demirtaş’ın ‘kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, ifade hürriyeti hakkı, serbest seçim hakkının, sözleşmedeki haklarına getirilen sınırlamaların kötüye kullanıldığının tespiti talebiyle AİHM’e başvurduk” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı