Denfa Maden Ocağı’nda direniş devam ediyor

Amasra Bartın’da Hattat Holding’e ait madende Hema’ya bağlı Denfa Maden İşletmesi’nde çalışan 70 taşeron işçinin işine son verildi. Dün itibariyle haklarını aradıkları için işten çıkarılan taşeron işçiler kendilerini maden ocağına kapatıp direnişe başladı.

Maden ocağının önünden video yayımlayan işçiler, “Biz Gömü Köyü HEMA kuyuları yeraltı maden çıkarma işlemini yapan Denfa şirketinin çalışanlarıyız. Çok tehlikeli sınıfta sayılan işçileriz. Hayatımızı tehlikeye atarak çalışan işçiler olarak, işimizi zamanında yapmamıza rağmen maaşımızı alamıyoruz. Yapmış olduğumuz araştırmaya göre SGK sigorta primlerimizin de eksik yatırıldığını tespit ettik. Her gün ölümle burun buruna çalışırken hak ettiğimiz ücretlerin ödenmesini istiyoruz. Çalışmak için hazır olmamıza rağmen işi görmekten kaçınma hakkımızı kullanıyoruz. İş akitlerimizin sonlandığına ilişkin bilgi aldık. Biz bir yere gitmiyoruz” dedi.

Denfa Maden Ocağı’nda işverenin direnen işçilerin taleplerini yarın yerine getirmek için söz vermesi üzerine işçiler, yer altından işletmenin içinde bulunan baca ağzına çıktılar. Yarın işverenin atacağı adımlara göre direnişin yönünü tayin edecek olan işçilerin direnişi maden ocağının baca ağzında sürüyor.