DEÜ’den ‘Dokuz Eylül’e tepki

İzmir’deki bir eğitim kurumunun ‘Dokuz Eylül’ adını tescil ettirerek, 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenci almaya yönelik girişimde bulunmasına, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden (DEÜ) tepki geldi.

Kentin birçok noktasında bulunan billboard ve panolarda yer alan bu özel okulun ilanlarının, ‘üniversitenin bir birimi’ algısına sebebiyet verecek nitelikte olduğunu belirten DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik, hukuki süreci başlattıklarını söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi, özel bir firmanın ‘Dokuz Eylül’ adını marka olarak tescil ettirip, eğitim alanında faaliyet göstermesine tepki gösterdi.

İzmir’de açılan bir eğitim kurumunun ‘Dokuz Eylül’ adıyla 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenci alacağına ilişkin girişimini duyan üniversite yönetimi, yanlış algı yarattığı gerekçesiyle konuyu yargıya taşıma kararı aldı. DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik “Adı kentle özleşen 36 yıllık bir yükseköğretim kurumunu, hiç kimse kağıt üstünde oyunlarla benzeşim ve çağrışımlarla kendine benzetemez. Herkes yerini ve haddini bilecek” diye konuşu.

Kaynak: Birgün