Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kılıçdaroğlu’nun ‘Mavi Marmara iptal edilsin’ önerisini faydasız buldu

GAZETE HAYIR’IN YORUMU: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsrail’le yapılan “Mavi Marmara anlaşmasının” iptalini faydasız buldu. Oysa anlaşma iptal edilse, Türkiye veto hakkı ya da karşı oy kullanarak İsrail’in çeşitli uluslararası platformlardan tecrit edilmesine katkıda bulunabilir. Hamas’ın tekrar Türkiye’de İsrail’e karşı faaliyet sürdürmesini sağlayabilir.

Anlaşmayı kısaca hatırlatalım:

TC ve İsrail, Mavi Marmara baskınıyla tıkanan ilişkilerin önün açılması için aylar öncesinden anlaşmışlardı. Ama anlaşma metni, 28 Haziran 2016 Saat 11.00’de Ankara’da Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Tel Aviv’de İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Dore Gold tarafından eşzamanlı olarak imzalandı. “Kabahat de gizli ibadet de” düsturuna uygun düşecek biçimde, imza töreni yapılmadı. Anlaşma şunları içeriyordu: Gazze’ye yardımlar Aşdod Limanı üzerinden ve İsrail kontrolünde ulaştırılacaktı. Mavi Marmara saldırısında yaşamını yitirenler için İsrail, TC hükümetinin uygun gördüğü biçimde ve yaklaşık 21 milyon dolar karşılığı tazminat ödeyecekti.  Saldırıdan sorumlu tutulan İsrail askerî personeli hakkında Türkiye’de açılan davalar düşürülecekti. Askerî ve istihbarat işbirliği devam edecekti. Taraflar NATO ve BM gibi uluslararası kuruluşlarda birbirlerinin zararına davranmayacaklar. Ve en önemlisi, Hamas’ın Türkiye’yi İsrail’e karşı askerî faaliyet hazırlamak ve yürütmek için kullanmaması kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kudüs’te ABD Büyükelçiliği’nin açılışı sırasında İsrailli askerlerin onlarca Filistinliyi öldürmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Mavi Marmara Anlaşması iptal edilsin’ önerisini gerçekçi bulmadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Bunu çok gerçekçi bulmuyorum. Onun iptalinin buna bir faydası olmaz. Bu doğru bir yaklaşım olmaz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararı sonucu Tel Aviv’den taşınan büyükelçilik geçen pazartesi günü Kudüs’te açıldı. Gazze sınırında düzenlenen protestolarda İsrail’in müdahalesi sonucu ölenlerin sayısı 60’ı buldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hürriyet’ten Hande Fırat’a gündemi değerlendirdi ve Türkiye’nin İsrail’e yönelik yol haritasını anlattı:

Başbakan’ın bahsettiği İsrail’e yönelik kararlar nedir?

Bu olaylar durulmazsa, sükûnet hâkim olmaz, saldırılar devam ederse adımlarımızı atacağız. Diplomatik ilişkileri de gözden geçiririz. Diğer taraftan bunu uluslararası camiaya taşımak önemli. Çünkü hem Türkiye olarak hem de uluslararası camiayla atacağımız adımlar var. Bu işi BM Güvenlik Konseyi’nin dışında BM Genel Kurulu’na da taşıyacağız. Uluslararası camiayla birlikte hareket edeceğiz. BMGK üyelerini Kuveyt’in davetine katılıp, orada destek vermeleri için aramaya başladık. Cuma günü İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi yapacağız.

Kılıçdaroğlu’nun ‘Mavi Marmara Anlaşması iptal edilsin’ önerisi 

Bunu çok gerçekçi bulmuyorum. Onun iptalinin buna bir faydası olmaz. Bu doğru bir yaklaşım olmaz, burada biraz bizi köşeye sıkıştırmak için bunu söylediğini düşünüyorum. Böyle bir durumda fırsatçılık yapılması doğru bir yaklaşım değil.

Bu gelişmelerden ABD ziyareti etkilenir mi? 

Bence etkilenmez. 4 Haziran tarihi için davet geldi, biz de ‘Tamam’ dedik.”

Türkiye Doğu Kudüs’te büyükelçilik açacak mı?

Şu anda Doğu Kudüs işgal altında. Bizim oradaki başkonsolosumuz büyükelçilik nezdinde. Biz başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin tanınması için çabalarımızı sürdüreceğiz. Bunun için tüm dünyada bir seferberlik ilan ettik, bunu da sürdüreceğiz.